comprar viagra contrareembolso [+] BERLIN. Zdjęcia stolicy Niemiec: podróż, zabytki, historia - Berlin Templatka


BERLIN: stolica NiemiecBerlin. Stolica Niemiec - zdjęcia i historia Berlina.

Flaga i kontur Niemiec
Berlin - stolica Niemiec

Ilość mieszkańców - ok. 3,5 mln.
Rzeka: Szprewa
Metro: U-Bahn - 10 linii

- Flaga i kontur Niemiec

Tanie loty do Berlina: [Centerfly.pl >] [PanSamolocik.pl >]

Prapoczątki dzisiejszego Berlina tworzą dwie niewielkie osady powstałe wokół rzeki Szprewy - jedna na wyspie Cölln, druga na północnym brzegu rzeki.

 

 

.........................................................................................................................................................................................................

Berlin - Niemcy.  Język niemiecki - przydatne zwroty dla turystów
Dzień dobry - Guten Morgen! (rano)
Dzień dobry - Guten Tag! (po południu)
Do widzenia - Auf Wiedersehen!
Dobranoc - Gute Nacht!
Cześć - Hallo! (powitanie)
Cześć - Tschüss! (pożegnanie)
Dziękuję - Danke
Proszę - Bitte


:: Kocham Cię - Ich liebe dich

[ więcej > ]
.........................................................................................................................................................................................................

Historia Berlina

Przez wieki Berlin wielokrotnie pełnił rolę stolicy - od Marchii Brandenburskiej po stolicę zjednoczonych Niemiec. Gdzieś w pomrokach dziejów mieszkały na tych terenach również plemiona słowiańskie, przez chwilę doszły tu rządy Bolesława Krzywoustego, a polski książę Henryk Brodaty sprowadził na te tereny Templariuszy.

W 1307 roku dwie osady nad rzeką Szprewą połączyły się w jeden organizm miejski za sprawą budowy wspólnego dla oby dwóch miast ratusza. W 1325 miasto zostało wyklęte przez papieża gdy w czasie zamieszek ulicznych zginął na jego terenie główny kaznodzieja miasta. Dzięki wstąpieniu do Hanzy w 1359 roku Berlin wzmacnia swoją pozycję. Liga miast hanzeatyckich wspierała się zarówno w zakresie handlu jak i pomocy militarnej w razie konfliktów. Od połowy XV wieku Berlin stał sięł siedzibą brandenburskich elektorów.

W trakcie wojny trzydziestoletniej, na początku XVII wieku miasto było okupowane przez Austriaków, następnie przez Szwedów. Za czasów Fryderyka Wilhelma I miasto zostało ufortyfikowane, a ustanowienie szlaku handlowego pomiędzy Hamburgiem, a Wrocławiem uczyniło Berlin silnym ośrodkiem handlowym.

Berlin - panorama stolicy Niemiec

W 1701 roku Fryderyk I Hohenzollern koronował się na króla Prus i Berlin ustanowił stolicą swego królestwa. W 1709 roku włączono do Berlina kilka okolicznych miasteczek tak by miasto mogło się dalej swobodnie rozwijać. W 1871 roku Berlin został stolicą Rzeszy Niemieckiej, której Otton von Bismarck był pierwszym kanclerzem.

Koniec XIX wieku to dla Berlina okres przemian związanych z rozwojem techniki. Powstaje wówczas kolejka miejska, pierwsza linia telefoniczna i pierwsza na świecie elektryczna linia tramwajowa. W 1902 roku ruszają kolejki na pierwszej linii metra.

Konflikty I i II wojny światowej znacząco zmieniły miasto. W wyniku podpisanych porozumień większa część Berlina należała po wojnie do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a jedynie tylko wydzielona część Berlina Zachodniego mogła uważać się za wolne miasto.

Gdy upadł Berliński Mur - dla miasta zaczęła się era przemian tworzących szybko rozwijającą się, nowoczesną metropolię.

Metro w Berlinie

Sieć metra w Berlinie liczy aktualnie 10 linii, pierwsze odcinki kolejki podziemnej otworzono już w 1902 roku. U-Bahn Berlin - jak nazywane jest metro w Berlinie liczy około 145 km długości. Berlińskie metro jest zintegrowane z szybką koleją miejską - S-Bahn i liniami tramwajowymi. W godzinach szczytu częstotliwość linii komunikacji berlińskiej wynosi 3-5 minut, po godzinach szczytu 7-12 minut.
.........................................................................................................................................................................................................

Copyright: Prezentowane zdjęcia Berlina nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.

 
Powered by Phoca Gallery