Kadriorg Art Museum

Kadrioru Kunstimuuseum

Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Wyjazd do Tallina nie byłby pełen bez wizyty we wspaniałym, barokowym pałacu wybudowanym przez Piotra Wielkiego dla żony - Katarzyny I w 1718 roku.

Pałac zaprojektowany przez włoskiego architekta Niccolo Michetti otaczały wspaniałe, wypielęgnowane ogrody. Aktualnie mieści się w nim kolekcja sztuki obcej oddziału Muzeum Sztuki Estonii. Kadrioru Kunstimuuseum - Kadriorg Art Museum reprezentuje zbiory XVI - XX-wiecznych obrazów zarówno zachodnich jak i rosyjskich artystów, a także grafiki, rzeźby i sztuki użytkowej.
Będąc tutaj warto nie przegapić dekadenckiego w stylu, dwukondygnacyjnego holu głównego z misternie pomalowanym sufitem i stiukami lub pokoju używanego dawniej jako biuro przez głowę państwa Estonii zanim zbudowano pobliski Pałac Prezydencki.

Pałac otacza kilka ciekawych budynków. Na przykład w odrestaurowanym budynku kuchnia jest teraz zajęty przez Muzeum Sztuki Mikkel, a w lato działa Dom-Muzeum Piotra I. Dom pałacu gubernatora (zwany domem kasztelana) jest teraz miejscem Galerii Kastellaanimaja i Eduard Vilde House Museum.