Twórca


Ukończyłem ASP w Łodzi ze specjalizacją grafiki warsztatowej. Po studiach zająłem się głównie grafiką komputerową i nadal prowadzę autorskie studio projektowe

fiderek.eu Jarosław Fiderek

Strona fotografia.fiderek.eu, na której mam przyjemność Państwa gościć stanowi podsumowanie moich fotograficznych, ale i kulturowych poszukiwań.

Fotografia towarzyszy mi znaczącą część życia, choć nie w sposób ciągły. Począwszy od aparatu Smiena na czarno-białe klisze, przez słynny rosyjski aparat Zenith, poprzez enerdowską Prakticę BX 20 po mniej lub bardziej zaawansowane cyfrowe lustrzanki z jakimi pracowałem w ostatnich latach.

W 2005 roku stworzyłem jedną z największych, pod względem ilości zgromadzonych zdjęć, stron o Włoszech.

www.italia-italia.pl

Uwielbiam Włochy. Małe miasteczka Toskanii czy regionu Emilia Romania zachwyciły mnie przed laty i na zawsze zapadły w mym sercu. Ale z czasem swój wzrok skierowałem na metropolie. W nich tkwi bowiem klucz do przyszłości. To co dziś się tam dzieje - po latach staje się udziałem mniejszych miast i w końcu miasteczek. Dlatego też na stolice skierowałem swój obiektyw, dlatego im poświęcam aktualnie uwagę.

www.24stolice.pl


Zamysł swój ograniczyłem do stolic państw Unii Europejskiej. Nie tyle ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, ale przede wszystkim dlatego, że istnienie dziś takiego związku pomiędzy państwami, które setki lat były wrogo do siebie nastawione - jest fenomenem, który mnie inspiruje. Dziś, bez paszportów i kontroli granicznych możemy swobodnie poruszać się i doświadczać tego co można by nazwać duchem i myślą Europy. Zbyt dobrze pamiętam czas gdy nie było to możliwe.

Będąc na trasie europejskich stolic w 2010 roku odwiedziłem po raz pierwszy Lizbonę. Miasto tak przypadło memu sercu, że postanowiłem doświadczenie powtórzyć i tak zrodziła się kolejna moja fascynacja - tym razem Portugalią, która ma odzwierciedlenie na stronie

www.lizbona.24stolice.pl
Zapraszam do zapoznania się ze stronami. To świat i subiektywny i obiektywny zarazem. Albowiem punktem wyjścia jest to co zastane, ale punkt końcowy stanowi moje subiektywne nań spojrzenie.

Jarosław Fiderek