comprar viagra contrareembolso [+] DUBLIN. Zdjęcia stolicy Irlandii: podróż, zabytki, historia - Dublin Templatka


DUBLIN: stolica IrlandiiDublin - stolica Irlandii. Zdjęcia i historia Dublina

Flaga i kontur IrlandiiDublin - stolica Irlandii

Ilość mieszkańców - ok. 530 tys, aglomeracja ok. 1,7 mln
Rzeka: Liffey
Metro: budowa w planie

- Flaga i kontur Irlandii

Tanie loty do Dublina: [Centerfly.pl >] [PanSamolocik.pl >]

Położony u ujścia rzeki Liffey Dublin jest miastem o barwnej przeszłości. Bo na kogo nie podziałają opowieści o starych kulturach megalitycznych, celtyckich plemionach, świętym Patryku i tajemniczych arcykrólach rządzący u prapoczątków historii?
.........................................................................................................................................................................................................

Dublin. Przydatne zwroty dla turystów

Do języków urzędowych zalicza się język angielski i irlandzki.

Dzień dobry - Maidin mhaith, Dia dhuit tráthnóna
Do widzenia - Slán agat, Slán leat
Dobranoc - Óiche mhaith
Cześć - Haigh
Dziękuję - Go raibh maith agat
Tak - Sea, Tá
Nie - Ní hea, Nil
Proszę - Más é do thiol é, Le do thoil
Nie rozumiem - Nil aon agam

:: Kocham Cię - Taim i’ngra leat
.........................................................................................................................................................................................................

Historia Dublina

Położony u ujścia rzeki Liffey Dublin jest miastem o barwnej przeszłości. Bo na kogo nie podziałają opowieści o starych kulturach megalitycznych, celtyckich plemionach, świętym Patryku i tajemniczych arcykrólach rządzący pomniejszymi królestwami u prapoczątków historii? I w końcu rodowód miasta jakby prosto ze skandynawskich sag - gdyż założycielami miasta byli Wikingowie ...

Jednak to co po wiekach jest barwną powieścią nie bywało zazwyczaj równie barwne dla mieszkańców tych ziem. Gdyż wikingowie zostali wyparci przez Anglo - Normanów przybyłych z ziem dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Po blisko stu latach rdzenni Celtowie dokonali zrywu i wyparli najeźdźców, ale na wyspę przybyli Szkoci …

Rzeka Liffey i Dublin

Rządy Wikingów zakończyły się ostatecznie w 1171, gdy miasto zostało zdobyte przez króla Dermot MacMurrough z Leinster, przy pomocy Anglo-Normańskich najemników. To otworzyło wrota - Dublin stał się z czasem ośrodkiem władzy angielskiej w Irlandii. Miasto tworzyło wielu przybyszów z Anglii i z Walii jednak mieszkający tu z czasem zasymilowali się i zostali wchłonięci przez lokalną kulturę. Miasto było nieduże. W wiekach średnich zamieszkałe przez 5 do 10 tys. ludzi.

W 1348 roku miasto nawiedziła Czarna Śmierć i systematycznie pustoszyła Dublin, aż do ostatniego wielkiej fali z 1649 roku.

W połowie XVII wieku wybuchły szczególnie silne bunty przeciw władzy angielskiej, ale zostały ono krwawo stłumione przez wojska pod wodzą Oliwiera Cromwella.

Pierwsze znaczące przemiany tkanki miejskiej Dublina nastąpiły w połowie XVIII wieku. Powołany wówczas Komitet Szerokich Ulic zlikwidował wiele wąskich zaułków, których rodowód sięgał średniowiecza i w to miejsce zbudowano szerokie i nowoczesne arterie. To z czym dziś powszechnie kojarzmy Irlandię – a więc browar Guinnessa powstał w 1759 i po dziesięciu latach zaczął odnosić znaczące sukcesy.

Jednak wiek XVIII kończy się dla Irlandczyków kolejną klęską w walce z Anglikami, a Dublin schodzi na plan dalszy wśród miast Irlandii i Brytanii. Mimo to z czasem liczba mieszkańców osiąga 400 tys.

W wyniku walk niepodległościowych i licznych powstań Dublin zostaje w końcu stolicą Wolnego Państwa Irlandzkiego, ale miasto znacznie ucierpiało wskutek walk trwających wiele dziesiątek lat.

W 1973 roku Irlandia wstępuje do EWG. Od 1990 roku miasto przeżywa swoisty renesans.
.........................................................................................................................................................................................................

Copyright: Prezentowane zdjęcia Dublina nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.

 
Powered by Phoca Gallery