PRAGA
Krótka historia Pragi - stolicy Czech. Miasto nad Wełtawą. Zdjęcia Pragi.
Praga
- stolica Czech
Ilość mieszkańców
- ok. 1,25 mln.
Rzeka:
Wełtawa
Metro:
3 linie
- Flaga i kontur Czech
Tanie loty do Pragi:
[
Centerfly.pl >
] [
PanSamolocik.pl >
]
.........................................................................................................................................................................................................
Praga. Język czeski - przydatne zwroty dla turystów
Dzień dobry - Dobrý den, Dobré ráno! (rano) Dobré odpoledne! (po południu)
Do widzenia - Na shledanou!
Dobranoc - Dobrou noc!
Cześć - Ahoj! (powitanie), Čau! (pożegnanie)
Dziękuję - Dĕkuji, Dĕkuju
Tak - Ano
Nie - Ne
Proszę - Prosím
Nie rozumiem - Nerozumím
:: Kocham Cię
- Miluji te
Poproszę bilet do Pragi. - Jednu jízdenku do Prahy, prosím.
Ile kosztuje bilet do Pragi? – Kolik stojí jízdenka do Prahy?
Wyjście - Výhod, Výjezd
Wejście - Vhod, Vjezd, Vstup
Uwaga - Pozor!
Peron - Perón
Odjazd - Odjezd
Przyjazd - Přίjezd
.........................................................................................................................................................................................................
Historia Pragi
Wywodzący się od legendarnego Przemysła ród Przemyślidów wzniósł nad Wełtawą dwie warowne osady: Zamek Praski i blisko wiek później Wyszechrad. Panujący w Czechach Borzywoj w roku 871 przyjął chrzest i od 973 roku Praga stała się siedzibą pierwszego biskupstwa w tym regionie. Zamek wraz z przyległymi terenami został rozbudowany i stworzył Hradczany. Po drugiej stronie rzeki Wełtawy powstała Mała Strana, którą głównie zamieszkiwali kupcy i rzemieślnicy. Dwa miasta nie stworzyły wspólnego organizmu, co więcej rywalizowały z sobą.
Gwałtowny rozwój miasta rozpoczyna się w okresie panowania Karola IV Luksemburskiego, który to w 1355 roku obrany zostaje na cesarza Niemiec. Jest w jego intencji by połączyć oba miasta w całość dlatego też nakazuje wybudować most, który miał zastąpić wcześniejszy, zniszczony przez powódź. Most Karola - bo tak jest nazywany od XIX wieku - jest najstarszym kamiennym mostem o takiej rozpiętości przęseł, a jego całkowita długość przekracza 500 metrów.
Inną inwestycją Karola było ufundowanie w 1348 roku Uniwersytetu Praskiego, wzorowanego na paryskiej Sorbonie oraz dalsze prace nad Katedrą Św. Wita, której budowę rozpoczął jego ojciec - Jan Luksemburski.
Koniec XIV wieku to dla Czech i Pragi burzliwy okres zamętu religijnego. Swe nauki głosi Jan Hus, który w 1415 roku zostaje spalony na stosie. To z kolei powoduje liczne wystąpienia jego popleczników i zamęt w całym kraju. Husyci organizują własną armię i wkrótce przejmują rządy, a na tron powołują Jerzego z Podiebradów. Taka sytuacja nie jest na rękę ani duchowieństwu katolickiemu, ani też okolicznym państwom. Gdy na tron wstępuje Ferdynand I Habsburg organizuje on ruch przeciw Husytom, a Praga zostaje dotkliwie zniszczona. Sytuacja poprawia się za czasów Rudolfa II, który czyni Pragę swoją rezydencją i organizuje liczne prace na rzecz miasta. Jednak konflikt pomiędzy husytami, a katolikami sięga zenitu i w końcu doprowadza on do wybuchu wojny zwanej 30-letnią. Praga ponownie traci na znaczeniu ponieważ dynastia Habsburgów zaczyna z Wiednia rządzić całą Środkowa Europą.
W 1784 roku połączono w jedną całość Stare i Nowe Miasto, Małą Stranę, Hradczany oraz Josefov.
W 1918 roku po zakończeniu pierwszej wojny światowej powstaje Republika Czechosłowacka, której to Praga staje się stolicą. W marcu 1939 roku wojska niemieckie zajmują Czechosłowację. Na szczęście w trakcie działań wojennych Praga nie ucierpiała i dzięki temu możemy dziś podziwiać to niezwykłe miasto rozciągające się po obu stronach rzeki Wełtawy.
.........................................................................................................................................................................................................
Copyright: Prezentowane
zdjęcia Pragi
nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.