RYGA



Zdjęcia i historia Rygi - stolicy Łotwy

Flaga i kontur Łotwy Ryga - stolica Łotwy

Ilość mieszkańców - ok. 700 tys.
Rzeka: Dźwina
Metro: brak

- Flaga i kontur Łotwy

.........................................................................................................................................................................................................

Ryga.  Język łotewski - przydatne zwroty dla turystów

Dzień dobry - Lab dien
Do widzenia - Uz redzēšanos, Ataa
Dobranoc - Arlabunakti
Cześć - Sveika (do kobiety), Sveiks (do mężczyzny)
Dziękuję - Paldies
Tak - Jā
Nie - Nē
Proszę - Lūdzu
Nie rozumiem - Es nesaprotu

:: Kocham Cię - Es tevi miilu

Ile kosztuje? - Cik izcenot?
Bilet - Biļete

Wyjście -Izeja
Wejście -Ieeja
Uwaga - Uzmanies!
Peron - Platforma
Odjazd - Pārvietošanās
Przyjazd -Reģistrēšanās
.........................................................................................................................................................................................................

Historia Rygi

Tereny nad brzegami rzeki Dźwiny miały już swoich pierwszych mieszkańców kilka tysięcy lat temu. Leżąc na szlaku rzecznym Dźwina-Dniepr okolice rozwijały się dzięki szlakowi handlowemu do Bizancjum. W X wieku ujście Dźwiny zamieszkiwały plemiona Liwów.

Miasto na tych terenach założone zostało w 1201 przez Biskupa Alberta, a mieszczanie uzyskali prawa podobne do niemieckich kupców. To przesądziło o wpływach niemieckich na tym terenie trwających przez kilkaset lat. Biskup Albert był założycielem Zakonu Kawalerów Mieczowych, którego zadaniem była ochrona powstającej tu diecezji. Jego specjalną troską było jak najlepsze zorganizowanie handlu na co uzyskał papieskie bulle. Dzięki temu w średniowieczu Ryga była jednym z najważniejszych portów rejonu Morza Bałtyckiego. Należąc do Hanzy - stowarzyszenia miast handlowych Europy Północnej rozwijała się niezwykle dynamicznie. Gdy z czasem Krzyżacy przejęli posiadłości Zakonu Kawalerów Mieczowych rozpoczęło się ich panowanie na tym terenie. Kilkukrotnie mieszczanie burzyli się przeciwko próbie zagarnięcia przez Zakon całkowitej władzy w mieście. Dochodziło do zdobycia krzyżackiego zamku i jego odbicia z rąk mieszczan. Dopiero gdy na początku wieku XVI zaczyna słabnąć władza Krzyżaków miasto odzyskuje większą suwerenność.

W 1561 roku Inflanty wraz z Rygą oddały się pod opiekę króla Zygmunta Augusta. W obrębie państwa polsko-litewskiego Ryga uzyskała 20-letnią autonomię, po tym okresie król Stefan Batory podpisał akt poddania się Rygi jego władzy. Za czasów panowania Zygmunta III Wazy dochodzi do znacznego rozwoju miasta. Jest to dość stabilny czas dla miasta po buntach przeciwko polskiemu panowaniu i konfliktach o podłożu religijnym jakie miały miejsce.

W 1621 roku miasto zdobywają Szwedzi i na mocy podpisanych traktatów pokojowych Ryga przechodzi pod ich panowanie, zachowując jednak pewną autonomię. Blisko sto lat później po przegranej bitwie pod Połtawą Szwedzi oddają Rygę cesarskiej Rosji.

W okresie wojen napoleońskich do Rygi docierają wojska francuskie, ale nie zdobywają całego miasta paląc jedynie przedmieścia.

Pod koniec XIX wieku miasto ulega znaczącej przebudowie. Burzone są stare mury miejskie a w ich miejsce powstają bulwary. W tym czasie wzrasta gwałtownie liczba mieszkańców wskutek migracji biedoty wiejskiej. W 1905 roku miastem wstrząsają masowe demonstracje robotników.

Po krótkim panowaniu Niemców w okresie I wojny światowej nadchodzi dla Rygi i Łotwy czas względnej niezależności. Ryga zostaje stolicą Republiki Łotewskiej aż do 1940 roku kiedy Radziecka Rosja przejmuje kontrolę nad tym Państwem. Jednak już rok później tereny te zostają zdobyte przez Niemców, po trzech latach zostają odbite przez Armię Radziecką i włączone do ZSRR. Ryga została mocno zniszczona w trakcie działań wojennych. Również po wojnie – na fali nastrojów antyniemieckich wiele dawnych zabytków uległo zniszczeniu.

21 sierpnia 1991 roku Łotwa ogłasza swą niepodległość, a Ryga na powrót staje się jej stolicą.
.........................................................................................................................................................................................................

Copyright: Prezentowane zdjęcia Rygi nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.