WIEDEŃ



Krótka historia Wiednia. Zdjęcia Wiednia

Flaga i kontur Austrii Wiedeń - stolica Austrii

Ilość mieszkańców - ok. 1,7 mln.
Rzeka - Dunaj
Metro: 5 linii

- Flaga i kontur Austrii

Tanie loty do Wiednia: [ Centerfly.pl > ] [ PanSamolocik.pl > ]
.........................................................................................................................................................................................................

Wiedeń. Język niemiecki - przydatne zwroty dla turystów

Dzień dobry - Guten Morgen! (rano), Guten Tag! (po południu)
Do widzenia - Auf Wiedersehen!
Dobranoc - Gute Nacht!
Cześć - Hallo! (powitanie), Tschüss! (pożegnanie)
Dziękuję - Danke Tak - Ja
Nie - Nein
Proszę - Bitte
Nie rozumiem - Ich verstehe nicht

:: Kocham Cię - Ich liebe dich

Poproszę bilet do Wiednia. - Eine Fahrkarte nach Wien bitte.
Ile kosztuje bilet do Wiednia? - Wie viel kostet eine Fahrkarte nach Wien?

Wyjście - Ausgang
Wejście - Eingang
Uwaga - Achtung!
Peron - Bahnsteig
Odjazd - Abfahrt
Przyjazd - Ankunft
.........................................................................................................................................................................................................

Historia Wiednia

Już w VI p.n.e. tereny dzisiejszego Wiednia zamieszkiwały ludy celtyckie. W okresie panowania Imperium Rzymskiego mieścił się tu posterunek graniczny, którego zadaniem było zatrzymać najazdy germańskich plemion od północy. W roku 212 miasto uzyskało rzymskie prawa miejskie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego przez tereny te przewinęły się plemiona Hunów, Longobardów, Gotów, Słowian i Węgrów.

Swoją świetność zawdzięcza miasto przede wszystkim dynastii Habsburgów, która rządziła Austrią do 1740 roku, a jako dynastia Habsburgsko-Lotaryńska - aż do wybuchu I wojny światowej. Co prawda prawa miejskie uzyskał Wiedeń jeszcze za czasów dynastii Babenbergów w 1221 roku, ale to Rudolf IV Założyciel z dynastii Habsburgów zainicjował budowę Katedry św. Szczepana i Uniwersytetu Wiedeńskiego - najstarszego na ziemiach niemieckojęzycznych.

W kolejnych wiekach ze względu na ciągłe zagrożenie miasta od strony Turków budowane są liczne fortyfikacje. Po zdobyciu Budapesztu Turcy skierowali się na Wiedeń, jednak z nieznanych przyczyn nie przystąpili do oblężenia. Kilkadziesiąt lat póżniej w 1683 roku  król Jan III Sobieski stanął na czele połączonych wojsk polsko-austriacko-niemieckich i skutecznie bronił Wiednia przed armią Kara Mustafy. Klęska jaką poniosła wówczas Turcja spowodowała, znaczące osłabienie tego państwa, a chrześcijańska Europa mogła spokojnie odetchnąć.

Złoty okres miasta zaczął się - jak to często bywa - po okresie gwałtownych zmian i klęsk. Epidemia zarazy z końca XVII wieku pochłonęła znaczną część mieszkańców, jednak już wiek XVIII przyniósł gwałtowny rozwój gospodarczy, a co za tym idzie - i kulturalny.
W roku 1805 Wiedeń został zdobyty przez wojska Napoleona I, który zmusił Franciszka I do złożenia korony cesarskiej. Po klęsce Napoleona, to właśnie w Wiedniu tworzył się nowy ład Europy na kongresie wiedeńskim, który obradował w latach 1814-1815.

W 1867 roku Franciszek Józef doprowadził do utworzenia monarchii austro-węgierskiej, która obejmowała tereny znacznie szersze niż tylko dzisiejszej Austrii czy dzisiejszych Węgier. Poza Czechami, Słowakami i Polakami w monarchii żyli również Ukraińcy, Rumunii, Chorwaci i Serbowie.

W okresie panowania Franciszka Józefa prowadzone były liczne prace urbanistyczne. Rozbiórce ulegają stare mury obronne a w ich miejsce powstaje reprezentacyjna ulica Ringstrasse.

Po zakończeniu I wojny światowej monarchia rozpadła się, a Wiedeń pełnił rolę stolicy Republiki Austriackiej. W 1938 roku wraz z całą Austrią Wiedeń zostaje przyłączony do Niemieckiej Rzeszy i schodzi na plan dalszy ze względu na dominująca rolę Berlina.
Od zakończenia wojny Wiedeń ponownie pełni rolę stolicy Republiki Austrii.
.........................................................................................................................................................................................................

Copyright: Prezentowane zdjęcia Wiednia nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.