Stolice państw Unii Europejskiej

Kopenhaga - stolica Danii. Zdjęcia i historia: od osady rybackiej po stolicę Danii


Kopenhaga
- stolica Danii

Ilość mieszkańców: - ok. 520 tys, metropolia - ok. 1,9 mln
Port morski
Metro: 2 linie. Kilka linii szybkiej kolei podmiejskiej

- Flaga i kontur Danii

Kopenhaga jest stolicą Danii i jednym z największych miast Skandynawii. O dobrobycie miasta i kierunkach jego rozwoju zadecydowała lokalizacja nad cieśniną Sund. Będąc najkrótszą drogą pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Północnym cieśnina zapewniła Kopenhadze olbrzymi dochód chociażby z ceł jakie nałożono na wszystkie przepływające przez nią statki.RZYM - Caput Mundi - Stolica Świata.

Kontur i flaga Włoch
Rzym
- stolica Włoch

Ilość mieszkańców - ok. 2,8 mln.
Rzeka: Tyber
Metro: 2 linie - A i B

- Flaga i kontur Włoch

Stolica świata - Caput Mundi. Tak swoje miasto postrzegali mieszkańcy w czasach starożytnych. 2700 lat historii - od mitycznego Romulusa i Remusa, epokę Piotra i Pawła i pierwszych chrześcijan, poprzez stolicę Państwa Kościelnego, stolicę Zjednoczonego Królestwa, aż po stolicę Republiki. Nowoczesne i żywe miasto, w którym na każdym kroku czuje się powiew przeszłości. 

Lizbona - stolica Portugalii. Historia i zdjęcia miasta

Flaga i kontur Portugalii
Lizbona
- stolica Portugalii

Ilość mieszkańców
- ok. 570 tys, aglomeracja 2,8 mln
Rzeka: Tag
Metro: 4 linie

-  Flaga i kontur Portugalii

Położona na wzgórzach Lizbona to miasto niezwykłe - usytuowane niemalże jak antyczny  amfiteatr, w którym widownia zasiada na wzgórzach, a aktorzy występują nad brzegami Tagu. Miasto kontrastów, ale tworzących swoistą symbiozę. Miejsca biedne nie odcinają się tu w sposób wyraźny od bogatych - wszystko przenika się tworząc urozmaiconą, barwną całość.
Paryż - stolica Francji - zdjęcia i historia

Flaga i kontur Francji
Paryż
- stolica Francji

Ilość mieszkańców
- ok. 2,25 mln.
Rzeka: Sekwana
Metro: 14 linii + kolejka podmiejska RER

- Flaga i kontur Francji

Z Paryżem jest jak z każdym miastem, które setki lat wcześniej przekroczyło granice populacji na tyle, że trudno nazwać je przyjaznym. Jednak skupiając się na jego dynamice, dając się wciągnąć w wir codzienności i na każdym kroku odkrywając kamienie milowe, które budowały kulturę Europy warto tę niegdysiejszą stolicę świata odwiedzić.


 

Madryt - historia i zdjęcia stolicy Hiszpanii

Flaga i kontur HiszpaniiMadryt - stolica Hiszpanii

Ilość mieszkańców - ok. 3,28 mln.
Rzeka: Manzanares
Metro: 15 linii + kolejka podziemna R

- Flaga i kontur Hiszpanii

Madryt to nowoczesne, dynamiczne miasto, w którym na każdym kroku widać wielkość dawnych wieków Imperium. Mimo izolacji po II wojnie światowej Hiszpania w ostatnich dekadach dokonała  ogromnego skoku, a jej stolica stała się tego przykładem. Miasto żyje 24 godziny na dobę - od ostatniego imprezowicza śpieszącego do domu o 5.30 po pierwszych pracowników miejskich pojawiających się o 6 by uprzątnąć ulice.


 

Amsterdam. Stolica Holandii - zdjęcia i historia Amsterdamu

Flaga i kontur Holandii
Amsterdam
- stolica Holandii

Ilość mieszkańców - ok. 770 tys.
Rzeka: Amstel
Metro: 4 linie. System zintegrowany z szybkimi tramwajami.

- Flaga i kontur Holandii

Wenecja Północy - Amsterdam. Czy Wenecję można nazwać Amsterdamem Południa? Może to pierwszeństwo czasu - te kilkaset lat, o które Wenecja wyprzedziła Amsterdam, a może to tylko fama, która może zagościć wyłącznie w jednym miejscu ... Dziś - w przeciwieństwie do Wenecji - Amsterdam to nowoczesne i wciąż rozwijające się miasto. 

Ateny. Stolica Grecji. Zdjęcia Aten i krótka historia Aten

Flaga i kontur Grecji

 Ateny - stolica Grecji

Ilość mieszkańców - ok. 780 tys.
Port morski w Pireusie.
Metro: 3 linie

- Flaga i kontur Grecji

Kolebką Aten jest Akropol. Na wzgórzu, z którego rozciągał się rozległy widok na okolicę powstał już w połowie drugiego tysiąclecia p.n.e. warowny zamek. Wokół zamku rozrosła się osada, która w VI wieku p.n.e. została otoczona murem i stworzyła zwarty organizm miejski. Mimo, że miastem rządziła arystokracja jednak to tu - w Atenach weszło prawo, które chroniło wolnych obywateli miasta przed samowolą rządzących. I tak z czasem zrodziła się demokracja.

 


 

Berlin. Stolica Niemiec - zdjęcia i historia Berlina.

Flaga i kontur Niemiec
Berlin - stolica Niemiec

Ilość mieszkańców - ok. 3,5 mln.
Rzeka: Szprewa
Metro: U-Bahn - 10 linii

- Flaga i kontur Niemiec

Prapoczątki dzisiejszego Berlina tworzą dwie niewielkie osady powstałe wokół rzeki Szprewy - jedna na wyspie Cölln, druga na północnym brzegu rzeki. Przez wieki Berlin wielokrotnie pełnił rolę stolicy - od Marchii Brandenburskiej po stolicę zjednoczonych Niemiec. Gdzieś w pomrokach dziejów mieszkały na tych terenach również plemiona słowiańskie, przez chwilę doszły tu rządy Bolesława Krzywoustego, a polski książę Henryk Brodaty sprowadził na te tereny Templariuszy. 

Bratysława - stolica Słowacji. Zdjęcia Bratysławy

Flaga i kontur SłowacjiBratysława - stolica Słowacji

Ilość mieszkańców - ok. 430 tys
Rzeka: Dunaj
Metro: brak

- Flaga i kontur Słowacji

Bratysława - miasto nad rzeką Dunaj położone 60 km od Wiednia i około 200 km od Budapesztu. Miasto związane w swej historii z Państwem Wielkomorawskim, Węgrami i Czechosłowacją, a od 1993 roku pełniące rolę stolicy niezależnej Słowacji.


 

Bruksela - stolica Belgii. Zdjęcia Brukseli. Historia Brukseli

Flaga i kontur BelgiiBruksela - stolica Belgii

Ilość mieszkańców - ok. 1.45 mln.
Rzeka: Senne
Metro: 2 linie

- Flaga i kontur Belgii

Do czasu podbicia przez Rzymian w 57 roku p.n.e. krainy dzisiejszej Belgii zamieszkiwały plemiona germańskie i celtyckie  Od III wieku postępowała chrystianizacja tych ziem, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego zadomowili się tu Frankowie. Po podziale w 843 roku Cesarstwa Karola Wielkiego część dzisiejszej Belgii przypadła Lotarowi, część Ludwikowi.

 


 

Budapeszt - stolica Węgier. Zdjęcia i historia Budapesztu

Flaga i kontur Węgier
Budapeszt - stolica Węgier

Ilość mieszkańców - ok. 1.75 mln.
Rzeka: Dunaj
Metro: 3 linie

- Flaga i kontur Węgier

Historia Budapesztu to właściwie historia dwóch miast: Budy i Pesztu, które dopiero w 1873 połączone zostały w jeden organizm miejski. Pod koniec IX wieku w rejony środkowego Dunaju przybyły plemiona Madziarów, których język należy do grupy ugrofińskich, do której należy też język fiński czy estoński. Po przyjęciu chrześcijaństwa przed końcem pierwszego tysiąclecia podobnie jak i w Polsce nastąpiły pogańskie bunty, które osłabiały spójność tworzącego się organizmu państwowego. 

Dublin - stolica Irlandii. Zdjęcia i historia Dublina

Flaga i kontur IrlandiiDublin - stolica Irlandii

Ilość mieszkańców - ok. 530 tys, aglomeracja ok. 1,7 mln
Rzeka: Liffey
Metro: budowa w planie

- Flaga i kontur Irlandii

Położony u ujścia rzeki Liffey Dublin jest miastem o barwnej przeszłości. Bo na kogo nie podziałają opowieści o starych kulturach megalitycznych, celtyckich plemionach, świętym Patryku i tajemniczych arcykrólach rządzący u prapoczątków historii? Położony u ujścia rzeki Liffey Dublin jest miastem o barwnej przeszłości. Bo na kogo nie podziałają opowieści o starych kulturach megalitycznych, celtyckich plemionach, świętym Patryku i tajemniczych arcykrólach rządzący pomniejszymi królestwami u prapoczątków historii? I w końcu rodowód miasta jakby prosto ze skandynawskich sag - gdyż założycielami miasta byli Wikingowie ...


 

Helsinki - stolica Finlandii. Zdjęcia i historia Helsinek

Flaga i kontur Finlandii


Helsinki - stolica Finlandii

Ilość mieszkańców - ok. 600 tys
Rzeka: Vantaa
Metro: 1 linia

- Flaga i kontur Finlandii

Helsinki leżą u ujścia rzeki Vantaa, niedaleko granicy z Rosją. O powstaniu miasta zadecydował król szwedzki Gustaw Waza w 1550 r. Helsinki miały być portem, który podejmie konkurencję z Tallinnem należącym do Hanzy - czyli związku miast handlowych Europy Północnej. 

Lublana - stolica Słowenii. Kilka ujęć miasta. Historia Lublany

Flaga i kontur SłoweniiLublana - stolica Słowenii

Ilość mieszkańców - ok. 270 tys
Rzeka: Ljubljanica
Metro: brak

- Flaga i kontur Słowenii

Ćwierć milionowa Lublana lub Lublana jest jedną z mniejszych stolic państw Unii Europejskiej. Ale też i jej rola jako stolicy niezależnego państwa jest jedną z krótszych. 25 czerwca 1991 roku Słowenia ogłosiła swą niezależność, a Lublana z roli stolicy Socjalistycznej Republiki Słowenii, będącej częścią Jugosławii awansowała do roli stolicy niezależnej Słowenii. W maju 2004 roku Słowenia przystąpiła do Unii Europejskiej.


 

Londyn - stolica Wielkiej Brytanii. Historia i zdjęcia Londynu

Flaga i kontur Wielkiej Brytanii Londyn - stolica Wielkiej Brytanii

Ilość mieszkańców - ok. 7,7 mln.
Rzeka: Tamiza
Metro: Underground - 12 linii

- Flaga i kontur Wielkiej Brytanii

Swoje powstanie Londyn zawdzięcza Rzymianom. W roku 43 n.e. zbudowali oni drewnianą osadę zwaną Londinium, która szybko rozrosła się dzięki handlowi. Po zniszczeniu przez Celtów nastąpiła jej odbudowa tym razem w formie murowanej. Rzymianie zbudowali forum, rynek, amfiteatr, łaźnie, olbrzymią bazylikę, a całość otoczyli wysokimi na 6 metrów murami. 

Luksemburg - stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Historia i zdjęcia

Flaga i kontur Luksemburga
Luksemburg - stolica Księstwa Luksemburg

Ilość mieszkańców - ok. 100 tys.
Rzeka: połączenie rzek Alzette i Pétrusse
Metro: brak

- Flaga i kontur Luksemburga

Język urzędowy: luksemburski, francuski, niemiecki

Tereny dzisiejszego Luksemburga zostały zajęte przez Rzymian w połowie I w. p.n.e. W okresie osłabienia Cesarstwa ziemie przeszły w ręce plemion germańskich, następnie władze sprawowali tu Frankowie. 

Krótka historia Pragi - stolicy Czech. Miasto nad Wełtawą. Zdjęcia Pragi.

Flaga i kontur Czech
Praga - stolica Czech

Ilość mieszkańców - ok. 1,25 mln.
Rzeka: Wełtawa
Metro: 3 linie

- Flaga i kontur Czech

Wywodzący się od legendarnego Przemysła ród Przemyślidów wzniósł nad Wełtawą dwie warowne osady: Zamek Praski i blisko wiek później Wyszechrad. Panujący w Czechach Borzywoj w roku 871 przyjął chrzest i od 973 roku Praga stała się siedzibą pierwszego biskupstwa w tym regionie. Zamek wraz z przyległymi terenami został rozbudowany i stworzył Hradczany. 

Zdjęcia i historia Rygi - stolicy Łotwy

Flaga i kontur ŁotwyRyga - stolica Łotwy

Ilość mieszkańców - ok. 700 tys.
Rzeka: Dźwina
Metro: brak

- Flaga i kontur Łotwy

Tereny nad brzegami rzeki Dźwiny miały już swoich pierwszych mieszkańców kilka tysięcy lat temu. Leżąc na szlaku rzecznym Dźwina-Dniepr okolice rozwijały się dzięki szlakowi handlowemu do Bizancjum. W X wieku ujście Dźwiny zamieszkiwały plemiona Liwów. 

Sztokholm - stolica Szwecji. Historia i zdjęcia Sztokholmu


Flaga i kontur Szwecji
Sztokholm - stolica Szwecji

Ilość mieszkańców - ok. 825 tys.
Miasto rozpościera się pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Meler i obejmuje archipelag 24 tys. wysp i wysepek
Metro: T-Bana. 3 linie - czerwona, zielona, niebieska

- Flaga i kontur Szwecji

Trzy korony będące symbolem Szwecji to spuścizna twierdzy Tre Kronor, którą wzniósł jarl Szwecji Birger Magnusson na terenie dzisiejszego Sztokholmu. Dziś na miejscu twierdzy wznosi się Pałac Królewski, a przez wieki Sztokholm stał się jednym z największych miast Skandynawii. 

Tallinn - burzliwa historia miasta. Zdjęcia Tallinna

Flaga i kontur EstoniiTallinn - stolica Estonii

Ilość mieszkańców - ok. 400 tys.
Port morski
Metro: brak

- Flaga i kontur Estonii

Tallinn - stolica Estonii położony jest na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej, w północno - zachodniej części kraju. Pierwsze ślady osadnictwa jakie znaleziono na tych terenach pochodzą z przed około 5 tys. lat. 

Valletta - stolica Malty. Zdjęcia i historia Valletty

Flaga i kontur Malty
Valletta - stolica Malty

Ilość mieszkańców - ok. 7,5 tys.
Port morski
Metro: brak

Flaga i kontur Malty

Choć historia siedzib ludzkich na Malcie liczy sobie kilka tysięcy lat – historia Valletty – dzisiejszej stolicy Malty może wydawać się skromna. Miasto od podstaw zostało zbudowane przez zakon Joannitów na polecenie wielkiego mistrza Jana de La Valette. 

Warszawa - zdjęcia

Flaga i kontur Polski

Warszawa - stolica Polski

Ilość mieszkańców - ok. 1,7 mln
Rzeka - Wisła
Metro: 1 linia / 1 w budowie


 

Krótka historia Wiednia. Zdjęcia Wiednia

Flaga i kontur AustriiWiedeń - stolica Austrii

Ilość mieszkańców - ok. 1,7 mln.
Rzeka - Dunaj
Metro: 5 linii

- Flaga i kontur Austrii

Już w VI p.n.e. tereny dzisiejszego Wiednia zamieszkiwały ludy celtyckie. W okresie panowania Imperium Rzymskiego mieścił się tu posterunek graniczny, którego zadaniem było zatrzymać najazdy germańskich plemion od północy. 

Zdjęcia i historia Wilna, Zaczęło się od Giedymina ...

Flaga i kontur Litwy
Wilno - stolica Litwy

Ilość mieszkańców - ok. 555 tys.
Rzeka - Wilja
Metro: w planach

- Flaga i kontur Litwy

Pierwsze źródła pisane wspominają o Wilnie jako o stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1323 roku. Książę Giedymin zbudował wówczas zamek na wzgórzu, przenosząc się z pobliskich Trok. Jako pogańskie ziemie Wilno i Litwa były wielokrotnie najeżdżane przez Zakon Krzyżacki. Po chrystianizacji Litwy w 1387 roku Wilno otrzymało prawa miejskie z nadania Władysława Jagiełły. Miasto początkowo zamieszkane było przez Litwinów, z czasem osiedliły się tu inne nacje - Polacy, Niemcy i Żydzi.