SZTOKHOLM



Sztokholm - stolica Szwecji. Historia i zdjęcia Sztokholmu


Flaga i kontur Szwecji
Sztokholm - stolica Szwecji

Ilość mieszkańców - ok. 825 tys.
Miasto rozpościera się pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Meler i obejmuje archipelag 24 tys. wysp i wysepek
Metro: T-Bana. 3 linie - czerwona, zielona, niebieska

- Flaga i kontur Szwecji

Tanie loty do Sztokholmu: [ Centerfly.pl > ] [ PanSamolocik.pl > ]

.........................................................................................................................................................................................................

Sztokholm.  Język szwedzki - przydatne zwroty dla turystów

Dzień dobry - God morgon! (rano), God dag! (po południu)
Do widzenia - Hejdå!
Dobranoc - God natt!
Cześć - Hej!, Hejsan!, Tjena! (przywitanie), Hej, hej! (pożegnanie)
Dziękuję - Tack
Tak - Ja
Nie - Nej
Proszę - Kan du…, tack (prosząc o coś), Varsågod (podając coś)
Nie rozumiem - Jag förstår inte

:: Kocham Cię - Jag alskar dig

Poproszę bilet do Sztokholmu. - En biljett till Stockholm, tack.
Ile kosztuje bilet do Sztokholmu? - Vad kostar en biljett till Stockholm?

Wyjście - en Utgång
Wejście - en Ingång
Uwaga - Se upp!
Peron - en Perrong
Odjazd - en Avgång
Przyjazd - en Ankomst
.........................................................................................................................................................................................................

Historia Sztokholmu

Trzy korony będące symbolem Szwecji to spuścizna twierdzy Tre Kronor, którą wzniósł jarl Szwecji Birger Magnusson na terenie dzisiejszego Sztokholmu. Dziś na miejscu twierdzy wznosi się Pałac Królewski, a przez wieki Sztokholm stał się jednym z największych miast Skandynawii.

Położenie Sztokholmu jest niezwykle malownicze. Z jednej strony miasto rozpościera się pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Meler, z drugiej zaś strony na wschód od miasta rozpościera się archipelag 24-tysięcy wysp - tzw. szkierów. Najważniejsze wyspy Sztokholmu łączą aż 53 mosty. Nie dziwnym jest, że rejon ten w okresie wczesnego średniowiecza był miejscem wielu rybackich portów, a region rozwijał się dzięki rybołówstwu i myślistwu. Samo osadnictwo ludzkie na tym terenie sięga 8 tys. lat wstecz.

Od 1436 Sztokholm stał się stolicą Szwecji. W trakcie wojen szwedzko-duńskich Sztokholm zdobył Gustaw I Waza i od tego czasu miasto zostało siedzibą szwedzkich królów. Zasługą Gustawa I Wazy było wprowadzeni Szwecji w epokę nowożytną. Za jego panowania Szwecja stała się potęgą zagrażającą całemu regionowi Morza Bałtyckiego. Po dziś dzień 6 czerwca - rocznica koronacji Gustawa - obchodzona jest w całej Szwecji jako święto narodowe.

Początkowo zamek Tre Kronor służył za królewską rezydencję jednak po pożarze w 1697 roku rodzina królewska musiała się przenieść w inne miejsce. Od połowy XVIII wieku królowie Szwecji zamieszkali w nowo wybudowanym Pałacu Królewskim.

Potęga Szwecji zaczęła podupadać po przegraniu Wojny Północnej na początku XVIII wieku. Sukces Rosji przyczynił się do znacznego osłabienia państwa szwedzkiego na arenie międzynarodowej i do utraty terenów leżących poza dzisiejszymi granicami  - jak chociażby terenów Estonii i Tallina.

Jednak wiek XVIII był mimo to okresem wzrostu miasta. Budowano liczne szpitale i budynki użyteczności publicznej. Rozwijały się linie morskie łączące najważniejsze miasta akwenu Bałtyku i Morza Północnego. W XIX wieku przebudowano znaczne obszary miasta, powstały pierwsze linie tramwajowe, rozwijał się przemysł.

W 1905 roku odłączyła się od Szwecji Norwegia. Państwo szwedzkie zachowało neutralność zarówno w pierwszej jak i w drugiej wojnie światowej choć nie oparło się naciskom faszystowskich Niemiec na przykład w zakresie dostaw stali dla przemysłu zbrojeniowego.

Od lat 50-tych datuje się bardzo dynamiczny i stabilny rozwój Szwecji, a Sztokholm wyrasta na nowoczesne miasto. Pierwsze linie metra budowane są tu w 1952 roku.

Dzisiejszy Sztokholm liczy ponad 800 tys mieszkańców, a głową państwa jest Karol XVI Gustaw, choć funkcja króla została ograniczona jedynie do roli reprezentacyjnej. Od 1995 roku Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej.
.........................................................................................................................................................................................................

Copyright: Prezentowane zdjęcia Sztokholmu nie są mojego autorstwa. Publikowane są jednak z pełnią praw autorskich, które zostały wykupione na potrzeby użycia na stronie. Wszelkie rozpowszechnianie ich czy zamieszczanie na innych stronach jest nielegalne.