Muzea w stolicach

Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Muzeum de Arte Antiga

De Arte Antiga w Lizbonie to niewielkie muzeum, które warto odwiedzić. Nie należy przy tym zapominać jak wiele cennych dzieł sztuki przepadło w 1755 roku, gdy ogromne trzęsienie ziemi zniosło niemalże Lizbonę z powierzchni ziemi.

Muzeum mieści się w XVII-wiecznym pałacu i w swych zbiorach posiada zarówno przedmioty użytku codziennego jak i zbiory malarstwa, czy arrasów.

Arte Antiga w Lizbonie


[ więcej > ]


Muzeum Prado w Madrycie

Usytuowane w pięknym, klasycystycznym budynku Prado to jedno z najwspanialszych muzeów świata. Powstało na początku XIX wieku, a tworzą je królewskie kolekcje gromadzone od XVI po XX wiek. Prado to po hiszpańsku łąka, albowiem w 1785 roku budowę pod przyszłe muzeum rozpoczęto na terenie zwanym Łąkami Św. Hieronima.

Muzeum Prado w Madrycie


[ więcej > ]

 


 Muzea Watykańskie

Zbiory Muzeów Watykańskich stanowią unikatowe arcydzieła zgromadzone przez papieży w przeciągu kilku stuleci. Początki kolekcji sięgają czasów Sykstusa IV i Juliusza II, których zbiory rzeźb stanowiły podwaliny dzisiejszych eksponatów. Muzea Watykańskie to także prywatne apartamenty papieskie i Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła.


Muzea Watykańskie

[ więcej > ]

 


Muzeum Luwr w Paryżu

Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata. Jego zbiory zawierają ponad 35 tys. eksponatów, a najbardziej znanym dziełem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Muzeum mieści się nad brzegiem Sekwany w dawnym pałacu królewskim, któremu dzisiejszy kształt nadano w czasach renesansu za króla Franciszka I. Gdy w 1672 roku Ludwik XIV przeniósł się do nowo wybudowanego Wersalu pozostawiono cześć wspaniałych, królewskich kolekcji sztuki w pałacowych komnatach. Dekretem Zgromadzenia Narodowego - w okresie rewolucji francuskiej przemianowano pałac w muzeum.


Luwr - tłumy przed Mona Lisą

Na zdjęciu: tłumy przed obrazem Mona Lisa Leonarda da Vinci.

[ więcej > ]

 


Miejskie Muzeum Sztuki w Kopenhadze

Zbiory STATENS MUSEUM FOR KUNST obejmują ponad 700 lat historii sztuki od przełomu średniowiecza i renesansu po dokonania artystów współczesnych. Poszczególne działy podzielone są na kolekcje związane z okresem dziejowym i miejscem.

Muzeum w Kopenhadze

[ więcej > ]


Rijskmuseum w Amsterdamie

Gmach Rijskmuseum w Amsterdamie został zaprojektowany pod koniec XIX w. przez P. Cuypersa (tego samego architekta, który stworzył budynek Dworca Głównego). Celem nowo powstającego muzeum było zgromadzenie przede wszystkim dzieł sztuki narodowej.

Muzeum słynie przede wszystkim z kolekcji dzieł Rembrandta - z "Wymarszem strzelców" - jako najbardziej znanym jego dziełem w roli głównej.

Rijskmuseum w Amsterdamie - obraz Rembrandta

[ więcej > ]