LuwrJedno z najbardziej znanych muzeów świata - paryski Luwr
Autor fotografii: Jarosław Fiderek

www.fiderek.eu studio kreatywne: znaki firmowe, foldery, grafika reklamowa, reklama, fotografia etc.
www.alamakota.pl fotografia: pejzaże, portrety, studio, plener, moda, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata. Jego zbiory zawierają ponad 35 tys. eksponatów, a najbardziej znanym dziełem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Muzeum mieści się nad brzegiem Sekwany w dawnym pałacu królewskim, któremu dzisiejszy kształt nadano w czasach renesansu za króla Franciszka I. Gdy w 1672 roku Ludwik XIV przeniósł się do nowo wybudowanego Wersalu pozostawiono cześć wspaniałych, królewskich kolekcji sztuki w pałacowych komnatach. Dekretem Zgromadzenia Narodowego - w okresie rewolucji francuskiej przemianowano pałac w muzeum.

Zbiory paryskiego muzeum poszerzyły się znacznie wskutek kampanii Napoleona w Europie jak i Afryce Północnej. Jednak po upadku cesarza znaczną część dzieł zwrócono prawowitym właścicielom.

Dzisiejsze, olbrzymie zbiory mogą poszczycić się dziełami zarówno starożytnych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Asyrii, Grecji czy Rzymu jak i niezwykłą kolekcją dzieł Islamu. Jeśli chodzi o sztukę nowożytną Europy to można podziwiać niezwykłe dzieła anonimowych malarzy i rzeźbiarzy średniowiecza jak i całą plejadę twórców renesansu i baroku. Mamy też, rzecz jasna zbiory malarstwa francuskiego - olbrzymie obrazy Davida, Delacroix czy Géricault.

Zdjęcia Paryża / Luwr © Jarosław Fiderek

 
Powered by Phoca Gallery