Lotniska w Paryżu

Lotniska w Paryżu.

logo Lotnisko Paryż Mimo upływu blisko 40 lat od zakończenie budowy, lotnisko im. Charlesa de Gaulle w Paryżu prezentuje się nadal znakomicie i nowocześnie. To prawdziwy olbrzym wśród lotnisk - drugi co do ilości odprawianych pasażerów w Europie. Rocznie z usług lotniska korzysta ponad 60 mln. pasażerów.

Pierwszy terminal - T1 ma kształt dysku i połączony jest z mniejszymi budynkami. Głównie odprawia się tu samoloty linii SAS, Lufthansa, United i US Airways.

Terminal T2 w kształcie podkowy przyjmuje narodowego przewoźnika - Air France, a także British Airways, Alitalia, KLM czy American. Na terminalu drugim – oznakowanym literami od A do F są odprawiane także samoloty LOTu.

Terminal T3 zajmują głównie mniejsze linie lotnicze, stąd też wylatują najczęściej samoloty czarterowe.

Plan lotniska w Paryżu


Plan lotniska pochodzi z oficjalnej strony paryskich lotnisk / aeroportsdeparis.fr


Zanim wybudowano lotnisko im. Charlesa de Gaulle w Paryżu głównym lotniskiem Paryża był port lotniczy w Orly - wybudowany jeszcze przed II wojną światową. Dziś lotnisko w Orly nadal przyjmuje samoloty, ale służy przede wszystkim do obsługi lotów krajowych.

Lotnisko im. Charlesa de Gaulle jest dobrze oznakowane i mimo olbrzymich rozmiarów stosunkowo prosto jest się na nim odnaleźć. Musimy jednak mieć zapas czasu choćby na przebycie sporych odległości pomiędzy poszczególnymi terminalami. Dla naszej wygody są też małe busiki przewożące pasażerów pomiędzy poszczególnymi bramami, niedawno zaś uruchomiono kolejkę, która łączy terminale.

Jeden z terminali na lotnisku w Paryżu

Odlatując z lotniska im. Charlesa de Gaulle w Paryżu musimy się liczyć z pozyskaniem biletu poprzez specjalnie przystosowane do tego automaty. Na szczęście obsługa lotniska zapewnia pomoc w tego typu operacjach.

Lotnisko - Paryż: Dojazd kolejką miejską RER B

Lotnisko leży około 20 km od granic Paryża, jednak do samego centrum droga jest naprawdę daleka. Najlepiej pokonać tę trasę autobusem lub kolejką miejską RER - w wypadku lotnisko im. Charlesa de Gaulle należy się kierować ku RER B . W ramach biletu na kolejkę możemy później korzystać z usług paryskiego metra. Przesiadać się dowolną ilość razy - pod warunkiem nie wychodzenia poza obręb bramek.

Bilet na RER możemy zakupić w automacie (umiarkowanie przyjaznym) lub w kasie, do której jednak najczęściej stoją tłumy trochę zagubionych pasażerów.

Lotnisko - Paryż: Dojazd autobusami

Przy każdym z terminali są przystanki Roissy Bus. Autobusy łączą terminale, a następnie dojeżdżają w pobliże budynku Opery Garnier w Paryżu. Kursują pomiędzy 6 rano, a godziną 22:30 wieczorem. Dojazd do opery trwa około 50 minut, może się jednak wydłużyć ze względu na natężenie ruchu ulicznego.

Przy Terminalu 2 znajduje się przystanek autobusowy linii Air France. Częstotliwość odjazdów autobusów to około 15 minut. W Paryżu zatrzymują się przy Porte Maillot i kończą trasę w okolicach Łuku Triumfalnego. Autobusy kursują pomiędzy 5.45, a godziną 23.00. Przejazd pomiędzy lotniskiem, a przystankiem końcowym trwa około 40 minut.

Hala na lotnisku w Paryżu