SekwanaSekwana - rzeka nierozerwalnie związana z Paryżem
Autor fotografii: Jarosław Fiderek

www.fiderek.eu studio kreatywne: znaki firmowe, foldery, grafika reklamowa, reklama, fotografia etc.
www.alamakota.pl fotografia: pejzaże, portrety, studio, plener, moda, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Sekwana - (La Seine) rzeka, która nieodłącznie kojarzy się z Paryżem, choć przepływa też przez inne duże miasta Francji - jak choćby znane z pięknej katedry Rouen. Jej długość 777 km czyni ją trzecią pod względem długości rzeką Francji.

Sekwana jest rzeką w sporej części żeglowną. Najazdy wikingów na Paryż w IX wieku były możliwe dzięki tym jej właściwościom. Za pomocą kanałów Sekwana łączy się z Renem i Rodanem, a kończy swój bieg wpadając do kanału La Manche. Wzdłuż rzeki zgromadzone jest blisko 40% francuskiego przemysłu, a intensywnie rozwijające się rolnictwo dopełnia reszty. Dlatego też Sekwana należy do rzek niezwykle zanieczyszczonych.

Île de la Cité i Île Saint-Louis to dwie wyspy na Sekwanie, w centrum Paryża. Z obydwoma brzegami Paryża łączy je 8 mostów, w tym najstarszy most paryski, Pont Neuf (Nowy Most). To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc stolicy Francji. Na dziedzińcu przed Notre Dame znajduje się Point Zéro - punkt, z którego mierzy się odległości z Paryża do wszystkich miejscowości we Francji.

Gdy tylko nadchodzi wiosna brzegi Sekwany wypełniają się ludźmi szukającymi chwili relaksu w promieniach słońca, a ciepłe noce przepełnia gwar rozmów, muzyki, brzęk butelek.

Miłą rzeczą jest poznawać Paryż z licznych stateczków turystycznych kursujących wzdłuż rzeki i mających przystanie przy najważniejszych atrakcjach turystycznych miasta - wieży Eiffla, Luwrze, katedrze Notre Dame i wielu innych.

Zdjęcia Paryża / Sekwana © Jarosław Fiderek

 
Powered by Phoca Gallery