Metro w Paryżu

Metro w Paryżu.

Metro w Paryżu składa się z 14 linii. Powstało w 1900 roku, a łączna długość wszystkich tuneli wynosi ponad 220 km.

Metro ParyżMetro łączy się systemem z pięcioma liniami miejskiej kolejki RER, której linia B odjeżdża z lotniska  im. Charlesa de Gaulle. Na jednym bilecie można poruszać się w całym systemem dopóki nie wyjdzie się poza bramki. Istnieją bilety jednodniowe, tygodniowe i miesięczne - z tym tylko, że ważność np biletu tygodniowego zaczyna się nie od momentu aktywacji, ale od poniedziałku i na niedzieli się kończy.

Na wielu większych stacjach są kasy biletowe, na mniejszych najczęściej mamy automaty, które przyjmują bilon, albo karty płatnicze.

Bezpłatny plan metra można otrzymać w kasach biletowych, Na każdej stacji można znaleźć tablicę pokazująca plan metra, a także inne systemy komunikacji miejskiej, na które możemy się przesiąść na określonej stacji.

Wygodnym rozwiązaniem jest kupienie karty NAVIGO, która można doładowywać, a przy przekroczeniu bramek wystarczy ją przyłożyć w oznakowane miejsce.

Najnowocześniejszą aktualnie linią metra jest linia nr 14, która posiada tabor pozbawiony prowadzących go maszynistów. Jest to w pełni zautomatyzowany system.

Metro Paryż - secesyjne wejście