Lotnisko w Atenach

Port Lotniczy im. Elefteriosa Venizelosa
Lotnisko w Atenach

Nowoczesny port lotniczy, którego otwarcie nastąpiło w 2001 roku nosi imię Elefteriosa Venizelosa - określanego mianem najwybitniejszego męża stanu nowożytnej Grecji. Położone jest około 30 km. od stolicy Grecji i mimo swego ogromu - jest bardzo dobrze oznakowane i przyjazne dla pasażerów. Budowa nowego lotniska wiązała się z potrzebą unowocześnienia węzła komunikacyjnego szykowanego na zbliżającą się w 2004 roku olimpiadę w Atenach.

Aktualnie lotnisko składa się z dwóch terminali: Głównego i powiązanego z nim tunelem Terminalu Satelitarnego. Lotnisko obsługuje największych przewoźników Europy jak British Airways i Lufthansę oraz przewoźników tańszych i pomniejszych jak Easyjet, Germanwings czy Austrian. Lądują również na nim samoloty LOT.

Dojazd z lotniska do Aten

Port lotniczy jest dobrze skomunikowany z miastem - z lotniska można dojechać do Aten jedną z kilku linii autobusowych. Koszt dojazdu w zależności od przewoźnika waha się pomiędzy 3, a 5 Euro. Publiczne linie autobusowe noszą oznakowanie E 94, E95 i E96. Jadąc bezpośrednio do portu w Pireusie ma się szansę na nieco szybszą podróż niż do centrum Aten ze względu na omijanie najbardziej zakorkowanych ulic.

Istnieje również możliwość dotarcia z lotniska koleją lub metrem. Tuż przy lotnisku ma stację niebieska linia metra oznakowana numerem 3. Korzystając z niej można się następnie przesiąść na dwie pozostałe linie. Można skorzystać także z kolejki podmiejskiej, która również skomunikowana jest z metrem.