Metro w Helsinkach

Helsinki. Metro w stolicy Finlandii

System metra w Helsinkach obejmuje ponad 20 km torów i składa się z jednej, rozwidlającej się linii. Początkowa stacja to Ruoholahti (Gräsviken), a tory rozchodzą się przy stacji Itäkeskus (Östra Centrum).  Jedna odnoga dociera do Mellunmäki (Mellungsbacka), a druga do Vuosaari (Nordsjö). Metro zostało otwarte w 1982 roku i jest to jedyna linia w Finlandii. Nazwy stacji podawane są zarówno w języku fińskim jak i szwedzkim. Na stacji Rautatintori (główny dworzec kolejowy) można przesiąść się na trasy kolei podmiejskiej.

Bilet City pozwala podróżować zarówno metrem jak i autobusami, tramwajami oraz kolejką podmiejską. W wypadku kilkudniowego pobytu i planu znacznego przemieszczania się po mieście i okolicach warto zaopatrzyć się w karnety o kilkudniowej ważności.

Plan metra w Helsinkach

Plan metra w Helsinkach

System metra w Helsinkach zbliżony jest do istniejącego w Kopenhadze - tzn. trasę obsługują nowoczesne, pełne automatyki  wagony. Maszynista został wyeliminowany na rzecz dwóch, niezależnych systemów prowadzących, które maja zapewnić bezpieczną podróż pasażerom. W wypadku sytuacji nieprzewidzianych kontrolę nad prowadzeniem wagonów przejmuje pracownik Centrum Kontroli. Składy stanowią dwa podwójne wagony. Metro obsługuje zarówno centralną część miasta jak i wschodnie przedmieścia miasta. Południową część miasta obsługują głównie autobusy.

W dni powszednie metro kursuje co 3-6 min., a w soboty i niedziele. co 5-10 min.