Lotnisko w Tallinnie

tallin lotniskoBudowa lotniska rozpoczęła się w 1932 roku, a oficjalne otwarcie odbyło się 20 września 1936 roku. Przed II wojną światową do stolicy Estonii regularnie przybywały samoloty LOTu, oraz Deutsche Luft Hansa - odpowiednik dzisiejszej Lufthansy jak i Fińskie linie lotnicze. W okresie dominacji Związku Radzieckiego na tych terenach port lotniczy obsługiwał jedynie połączenia Aerofłotu.

Port lotniczy w Tallinnie jest największym lotniskiem Estonii. Położony jest o 4 km od centrum miasta, nieopodal jeziora Ulemiste. Jeden terminal obsługuje wszystkie loty, tak więc poruszanie się po lotnisku nie powinno stanowić większego problemu. Całość jest dobrze oznakowana, a także posiada bardzo przyjemne, przytulne jak na pomieszczenia lotniska wnętrze.

Do miasta można dojechać z lotniska linią nr 2, która wyjeżdżając z lotniska (Lennujaam) dociera do portu pasażerskiego Mõigu. Autobus kursuje od 7 rano do północy z częstotliwością co 30 min. W centrum miasta autobus zatrzymuje się m.in. obok centrum handlowego Viru keskus na ulicy A. Laikmaa. Stąd już do bram Starego Miasta jest raptem 5-10 minut pieszo. Bilety w cenie 1,6 Euro (2013 VI) sprzedawane są przez kierowcę autobusu oraz dostępne są również w R-kiosku na terminalu pasażerskim (godzinny bilet kosztuje wówczas 1,1 Euro). Tu także możemy od razu wykupić bilet 5-dniowy za jedyne 6 Euro.

Hansabuss otworzył nową linię autobusową (nr 90K), która zapewnia łatwy dojazd z lotniska do centrum miasta. W autobusie jest bezpłatny dostęp do internetu, a bilety kosztują około 2 euro i są sprzedawane przez kierowcę.

Wyprawa taksówką z lotniska do centrum miasta powinna zamknąć się kwotą do 10 Euro.