Kanały w AmsterdamieKanały Amsterdamu
Autor fotografii: Jarosław Fiderek

www.fiderek.eu studio kreatywne: znaki firmowe, foldery, grafika reklamowa, reklama, fotografia etc.
www.alamakota.pl fotografia: pejzaże, portrety, studio, plener, moda, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Mówi się o mieście - Wenecja Północy - choć sami mieszkańcy ponoć takiego zwrotu nie lubią. Podkreślają fakt, że z Wenecji mieszkańcy uchodzą pozostawiając ją turystom, zaś Amsterdam jest nadal nowoczesnym, rozwijającym się miastem.

Kanały w Amsterdamie

Plan Amsterdamu na podstawie GoogleMaps

Miasto - ze względu na bardzo miękki grunt i wysokie przypływy morza (Amsterdam leży ok. 4 m poniżej jego poziomu) stawiano na palach w celu wzmocnienia fundamentów. Wykorzystywano do tego głównie sosnę sprowadzaną ze Skandynawii i Niemiec. Rowy osuszające z czasem poszerzono i wprowadzając śluzy umożliwiano wpływanie do miasta małym jednostkom morskim, które mogły zacumować niedaleko kamienic mieszkalnych często pełniących również rolę składów na importowane materiały. System ten rozwijał się przez całe wieki i gdy kończyła się miejska przestrzeń użytkowa dodawano nowe kanały, a wzdłuż nich budowano kolejne kamienice.

Punktem wyjścia dla rozwoju miejsca bardziej przyjaznego ludziom było usypanie tamy (dam) na rzece Amstel. Stąd główny plac Amsterdamu po dziś dzień nosi nazwę Dam - czyli po prostu tama.

 
Powered by Phoca Gallery