Kanały w Amsterdamie
Kanały Amsterdamu
Mówi się o mieście - Wenecja Północy - choć sami mieszkańcy ponoć takiego zwrotu nie lubią. Podkreślają fakt, że z Wenecji mieszkańcy uchodzą pozostawiając ją turystom, zaś Amsterdam jest nadal nowoczesnym, rozwijającym się miastem.
Plan Amsterdamu na podstawie
GoogleMaps
Miasto - ze względu na bardzo miękki grunt i wysokie przypływy morza (Amsterdam leży ok. 4 m poniżej jego poziomu) stawiano na palach w celu wzmocnienia fundamentów. Wykorzystywano do tego głównie sosnę sprowadzaną ze Skandynawii i Niemiec. Rowy osuszające z czasem poszerzono i wprowadzając śluzy umożliwiano wpływanie do miasta małym jednostkom morskim, które mogły zacumować niedaleko kamienic mieszkalnych często pełniących również rolę składów na importowane materiały. System ten rozwijał się przez całe wieki i gdy kończyła się miejska przestrzeń użytkowa dodawano nowe kanały, a wzdłuż nich budowano kolejne kamienice.
Punktem wyjścia dla rozwoju miejsca bardziej przyjaznego ludziom było usypanie tamy (dam) na rzece Amstel. Stąd główny plac Amsterdamu po dziś dzień nosi nazwę Dam - czyli po prostu tama.