Rejs

Rejs w Amsterdamie

Rejs po kanałach Amsterdamu

Będąc w Amsterdamie warto skorzystać z rejsu po kanałach. Jest kilku przewoźników, których ceny oscylują pomiędzy 10, a 13 Euro za godzinną podróż. Trasy nie są  dokładnie te same, ale w wielu miejscach nachodzą na siebie.



Krótka impresja z Amsterdamu - ujęcia/montaż - Jarosław Fiderek

Na pokładzie - zazwyczaj z taśmy - mamy przewodnika dostępnego w 5 wersjach językowych. Wadą tego  rozwiązania jest fakt, że niekiedy dociera do nas informacja ze sporym opóźnieniem.

Tuż po wypłynięciu z przystani dopłynęliśmy w pobliże najbardziej znanego mostu Amsterdamu - Magere Brug na rzece Amstel, następnie wpłynęliśmy w bardziej wąskie  kanały. Po drodze można podziwiać różnorodność frontów i zakończeń amsterdamskich kamienic. Ponieważ podatek od domu płaciło się w zależności od wielkości fasady to  najczęstszym rozwiązaniem przyjętym w mieście była wąska fasada o dużych oknach i dom ciągnący się w głąb od ulicy. Przy kanale Singel - pod numerem 7 możemy  zobaczyć jeden z najwęższych domów Amsterdamu, którego szerokość niemal nie przekracza szerokości pojedynczego okna.

Mniej więcej w połowie trasy statek dotarł do kanału portowego, który wiedzie za dworcem głównym Amsterdamu. Po drodze można zobaczyć pływającą restaurację chińska,  ale przede wszystkim New Metropolis, w skrócie NeMo - muzeum techniki o kształcie nawiązującym do  przybudówki okrętu podwodnego.  Architektem tej nowej ikony  miasta jest Włoch - Renzo Piano znany wcześniej ze swej niezwykłej realizacji Centre Pompidou w Paryżu.

Po wpłynięciu na powrót w kanały miejskie statek przepływał obok dziesiątek domów na wodzie. Część z nich ma wszelkie pozwolenia - tym samym korzysta z legalnych  źródeł prądu czy gazu - część nadal funkcjonuje na dziko. Ciekawostką jaką podawał przewodnik na statku był fakt, że cały czas prowadzone są prace wzdłuż kanałów, które  mają zabezpieczać samochody przed wpadnięciem do nich, a i tak - średnio raz na tydzień jeden samochód ląduje w kanale.