Zabytki Amsterdamu
Amsterdam - stolica Holandii. Zabytki.
Plac Dam
Plac Dam - czyli Tama - to reprezentacyjny plac Amsterdamu, przy którym usytuowany jest Pałac Królewski, a środek stanowi pomnik ofiar faszyzmu. Obok pałacu znajduje się Nieuwe Kerk - Nowy Kościół pochodzący z początku XV wieku pełniący dziś funkcję galerii, a niedaleko od kościoła zbudowano najbardziej ekskluzywny dom towarowy Holandii - Bijenkorf. Przy placu swoją siedzibę ma także Muzeum Figur Woskowych oraz pięciogwiazdkowy Hotel Krasnopolski założony w XIX wieku przez Polaka - Adolfa Wilhelma Krasnapolskiego. Hotel dysponuje dwoma restauracjami, salonem fitness i wspaniale wyposażonymi pokojami.
W XIII wieku w tych okolicach zbudowano tamę na rzece Amstel i stąd zrodziła się przyszła nazwa miasta - Amstel Dam.
Pałac królewski na placu Dam
Niegdysiejszy budynek ratusza, który dopiero w okresie napoleońskim został przebudowany na Pałac Królewski stając się siedzibą Ludwika Napoleona - brata cesarza Francji. Początek budowy przypadł na połowę XVII wieku - okres, w którym Holandia zrzuciła władzę Hiszpanii i całemu światu chciała ukazać swą potęgę. Na architekta został wybrany Jacob van Campen, ale chwałę należy oddać również budowniczym, którzy na tym trudnym terenie przygotowali grunt pod przyszłą budowę. Mistrz Daniel Stalpaert zarządził wzmocnienie terenu poprzez wbicie ponad 13 tysięcy pali w podmokły grunt. Koszt zbudowania pałacu przekraczał wszelkie sumy poniesione dotąd na inwestycje przez miasto. Zatrudniono najznamienitszych artystów rzeźbiarzy, malarzy i rzemieślników odpowiedzialnych za wystrój wnętrz, a wszystko po to by ukazać potęgę i siłę finansową miasta.
Nieuwe Kerk - Nowy Kościół
Kościół został konsekrowany w 1408 roku, a jego zamysł architektoniczny opierał się na założeniach gotyku francuskiego. W wyniku restauracji kościoła w latach 1959-1980 możemy oglądać dziś budowlę zbliżoną do pierwotnego zamysłu. Kościół jest nadal miejscem koronacji kolejnych królewskich głów, ale na co dzień pełni już tylko rolę galerii miejskiej.
Rijksmuseum
Jedno z najwspanialszych muzeów Amsterdamu zawdzięcza część zbiorów kolekcji, która gromadzona była w Hadze. Dopiero na polecenie Ludwika Bonaparte zgromadzone tam arcydzieła zostały przeniesione do Amsterdamu. Muzeum przede wszystkim szczyci się kolekcją dzieł malarskich obejmujących Złoty Okres Malarstwa Niderlandzkiego. W skrzydle Philipsa można podziwiać plejadę najznakomitszych nazwisk, które uczyniły sztukę Niderlandów słynną po dziś dzień: Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer, Frans Hals czy Jan Steen. Najsłynniejszym dziełem Rembrandta w zbiorach muzeum jest Straż Nocna - wieloznaczny obraz, który przyczynił się do upadku artysty w bogatszych sferach.
Choć budynek muzeum łączy w sobie elementy renesansowe z gotyckimi, to jego realizacja przypadła na połowę wieku XIX. Ciekawostką są czasowe wystawy muzeum w specjalnie na ten cel wyznaczonym miejscu na lotnisku Schiphol.
Magere Brug i inne mosty
Jeden z typowych mostów zwodzonych w Amsterdamie
Amsterdam położony jest na blisko 90 wyspach połączonych ponad tysiącem mostów. Ze względów praktycznych część z nich jest zwodzonych, a najsłynniejszym wśród nich jest most
Magere Brug
- czyli Chudy Most. Swą nazwę uzyskał dzięki wyjątkowo małej szerokości. Pierwszy most na rzece Amstel w tym miejscu został zbudowany pod koniec XVII wieku, a dwieście lat później zdecydowano się stary most rozebrać i zbudować zupełnie nowy. Obecna konstrukcja pochodzi z 1934 roku.
Niewiele dalej na rzece Amstel można zobaczyć kolejny ze słynnych mostów Amsterdamu -
Bluawbrug
- Niebieski Most. Swą nazwę most zawdzięcza kolorowi jaki miał postawiony w XVII wieku poprzednik dzisiejszej konstrukcji. Most, który możemy dziś podziwiać pochodzi z końca XIX wieku i był inspirowany rozwiązaniami mostów w Paryżu.
Przy skrzyżowaniu Herengracht i Reguliersgracht jest Most Piętnastu Mostów zwany tak dlatego, że stojąc na nim można dostrzec aż 14 innych mostów. Zwłaszcza nocą jest to imponujący widok gdy w wodach kanału odbija się tysiące światełek, którymi mosty są udekorowane.
NEMO - Muzeum Technik i Nauki
Pośród ponad 50 muzeów jakimi może poszczycić się Amsterdam warto zajrzeć również do Muzeum Techniki I Nauki, w którym obowiązuje zasada - nauka poprzez zabawę i doświadczanie. Na każdym z pięter budynku mamy możliwość zapoznania się z zupełnie innymi zakresami wiedzy. Nowoczesny budynek w kształcie przybudówki okrętu podwodnego wieńczy taras zewnętrzny, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto poprzecinane kanałami.