Lotnisko w Amsterdamie

AMSTERDAM-SCHIPHOL


Port lotniczy Amsterdam-Schiphol to największe lotnisko Holandii i jedno z największych w Europie. Pod wspólnym dachem Terminalu mieszczą się trzy sekcje zwane Hallami, które z kolei dzielą się na mniejsze jednostki zwane Pirsami. Część z nich obsługuje wyłącznie loty do strefy Schengen, część poza Schengen.

Samoloty LOTu wraz z Air France i KLM przybywają do Hall 1 i Pirs C. Przez podróżnych Amsterdam-Schiphol uważane jest za jedno z najlepiej oznakowanych lotnisk jednak ze względu na duże odległości do pokonania należy zarezerwować sobie większą ilość czasu w razie przesiadki.

Stacja kolejowa Schiphol znajduje się bezpośrednio przy lotnisku. Na platformie można znaleźć bezpłatny wózek bagażowy. Bilety można zakupić w żółtych automatach biletowych na peronach w Schiphol Plaza, która mieści mieści się naprzeciw hali przylotów i odlotów.  Podróż do Amsterdamu trwa około 15 minut. Częstotliwość odjazdów i przyjazdów pociągów wynosi w godzinach największego nasilenia również około 15 minut, bilet kosztuje około 8 Euro (2013 rok). Pociąg dowozi nas do samego centrum Amsterdamu na Centraal Station i jest to pierwsza stacja od lotniska.


Interesująca wizualizacja jak z lotniska dostać się na dworzec główny w Amsterdamie


Schiphol posiada wiele bezpośrednich połączeń autobusowych z różnymi dzielnicami miasta Amsterdam. Usługi komunikacyjne świadczone są przez Schiphol Sternet, Zuidtangent i Interliner. Większość linii działa od wczesnego ranka do późnego wieczora. Niektóre połączenia autobusowe działają również w nocy. Do centrum można dojechać autobusem linii 370.

Podróż taksówką trwa ponad pół godziny, a cena dojazdu w zależności od rejonu waha się pomiędzy 20, a 40 Euro.