Lotnisko w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie leży nieopodal centrum miasta. Stojąc w punkcie widokowym na Zamku św. Jerzego, można co rusz zobaczyć samoloty schodzące do lądowania nad miejską zabudową.

Lotnisko w Lizbonie odprawia blisko milion pasażerów miesięcznie i należy do największych w tej części Europy. Z lotniska odlatują samoloty narodowych linii TAP - Air Portugal i PGA - Portugália Airlines oraz dziesiątki większych i mniejszych operatorów. Pasażerów obsługują dwa terminale - T1 obsługuje loty międzynarodowe, T2 zajmuje się przelotami krajowymi.

Lotnisko jest nieduże i dobrze oznakowane. Nadal dominuje tu wydawanie biletów przez obsługę lotniska, choć można oczywiście skorzystać z automatów.

Dojazd autobusem do centrum Lizbony

Dojazd autobusem do centrum zajmuje około 15 - 20 minut, dojazd do dworca kolejowego Cais do Sodré, położonego nieopodal Tagu - około 30 minut.

Można skorzystać z AIRPORT SHUTTLE BUS - linii przejeżdżającej głównymi ulicami i placami miasta lub skorzystać z nieco tańszej opcji - autobusów komunikacji miejskiej Carris linii 5, 22, 44, 45 i 83. Autobusy Shuttle Bus posiadają panel LCD na którym wyświetla się droga i nazwa najbliższego przystanku. W wypadku zarówno linii miejskiej jak i Shuttle Bus bilety możemy zakupić u kierowcy.

Metro

Od niedawna uruchomiono kolejną nitkę metra i aktualnie czerwona linia ma swój początek niedaleko lotniska. Dojście jest dobrze oznakowane, bez wychodzenia z budynku możemy dostać się bezpośrednio na stację. Czerwona linia metra przecina trzy pozostałe linie, które funkcjonują w Lizbonie - tym samym - w wielu wypadkach może to być najwygodniejsza opcja dostania się z lotniska w wybrany rejon miasta.

Plan metra w Lizbonie: METRO [ link ]

Tap Portugal

Droga do Lizbony

Aby odwiedzić Lizbonę dwukrotnie korzystałem z linii Air France , raz z TAP Portugal . W wypadku przelotu liniami Air France należy podkreślić punktualność przylotów i odlotów. Kupując bilet na kilka miesięcy wcześniej mogłem liczyć na przyzwoitą cenę - wadą jednak była przesiadka w Paryżu, która wydłużała podróż czyniąc ją nieco bardziej męczącą. Linie Air France korzystają z samolotów Airbus, które w moim subiektywnym odczuciu są nieco bardziej ciche niż analogicznej wielkości samoloty Boeinga.

W wypadku przelotu TAP Portugal podróż z Warszawy do Lizbony zajęła ok. 4 godzin. Bilet był nieco droższy niż w wypadku Air France z przesiadką w Paryżu (kupiony również na wiele miesięcy przed planowanym wylotem), ale wylatując o godzinie 15 z Warszawy było się już o godzinie 18 w Lizbonie (zmiana czasu o jedną godzinę do tyłu). Podkreślić należy bardzo smaczny - jak na warunki lotnicze obiad w klasie ekonomicznej u tego przewoźnika. Podróż z lotniska w Lizbonie zajmuje niewiele czasu - zwłaszcza teraz gdy uruchomiono połączenie pomiędzy lotniskiem, a resztą miasta za pomocą czerwonej linii metra (szczegóły w zakładce Metro i Lotnisko). Pomiędzy Warszawą, a Lizbona w barwach linii TAP kursują również samoloty francuskie firmy Airbus.