Place Madrytu

Plaza Mayor

Madryt. Pomnik królewski na głównym placu

Po przeniesieniu stolicy do Madrytu miasto wymagało reprezentacyjnego placu, na którym odbywały by się zarówno ważniejsze uroczystości państwowe jak i te pomniejsze - choćby w formie publicznych egzekucji. Król Filip II zatrudnił w tym celu architektów Escurialu, a prace trwały aż do czasów jego następcy.

Plaza Mayor

Jednak to co dziś możemy oglądać na Plaza Mayor pochodzi z końca XVIII w. ze wzgledu na przebudowę po fali pożarów jakie nawiedziły miasto. Możemy podziwiać m.in. pokryty malowidłami Casa de Panadería, na którego balkonie ukazywał się król, czy stojący na środku placu konny pomnik Filipa III. Do placu prowadzi aż 9 bram, z których najbardziej znaną jest Arco de Cuchilleros łącząca plac z Calle de Cuchilleros.

Puerta del Sol - Brama słońca

Puerta del Sol - Brama słońca i Tio Pepe

Innym znanym placem Madrytu jest Puerta del Sol, który stanowi oś komunikacyjną miasta. Tu na stacji SOL krzyżują się trzy linie metra, tu każdego wieczora zbiera się tłum rozchodzący się następnie we wszystkich kierunkach celem dalszej zabawy. Plac ma kształt półkola i zachowuje pewną oś symetrii. Na środku stoi konny pomnik Karola III, po bokach dwie fontanny. Nieco bardziej skrajnie, przy budynku ze słynną reklamą Tio Pepe mamy posążek niedźwiedzia wspinającego się na drzewko, który jest symbolem Madrytu.
Król Karol III, który widnieje na pomniku zyskał przydomek król-burmistrz - ze względu na olbrzymią ilość prac publicznych jaką przeprowadzona za jego czasów.

Z Puerta del Sol liczy się wszelkie odległości w Hiszpanii - to madrycki punkt zero - tak jak paryski znajduje się przy katedrze Notre-Dame.

Plaza de España - Plac Hiszpański

Plaza de España - Plac Hiszpański

Otoczony wieżowcami pochodzącymi z lat 50-tych XX wieku Plac Hiszpański kończy jedną z najbardziej okazałych ulic Madrytu – Gran Via. Na środku placu znajduje się otoczony fontannami pomnik Cervantesa, a także bohaterów jego najsłynniejszej powieści - nieustraszonego Don Kichote z Manchy, jego giermka Sancho Pansy, a także wybranki rycerskiego serca - w dwóch odsłonach - prostej chłopki Aldonzy Lorenzo i pięknej Dulcynei.

Na tym placu Francuzi rozstrzelali część z powstańców madryckich 1808 r. do, którego to zdarzenia nawiązuje będący w muzeum Prado obraz Goyi.

Plaza de la Independencia - Plac Niepodległości

Plaza de la Independencia - Plac Niepodległości

Na Plaza de la Independencia - Placu Niepodległości znajduje się kolejny z wyrazistych symboli Madrytu - dawna brama miejska - Puerta de Alcala. Powstała na rozkaz króla Karola III, według projektu architekta Francesco Sabatini w 1778 roku. Dzisiejszy kształt placu wraz z otaczającymi go budynkami pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, już po rozebraniu murów miejskich.

Plaza de Colón - Plac Kolumba

Plaza de Colón - Plac Kolumba

Nad Placem Kolumba góruje neogotycka kolumna z posągiem odkrywcy Ameryki. Jednak by dotrzeć do placu należy kierować się na charakterystyczny "brązowy" wieżowiec. Przy placu znajduje się Muzeum Archeologiczne i gmach Biblioteki Narodowej. Pod placem zaś położone jest Centrum Kulturalne Madrytu.