Zabytki Madrytu

Symbol Madrytu - niedźwiedź wspinający się na drzewo truskawkowe

Symbol Madrytu - niedźwiedź wspinający się na drzewo truskawkowe

Jagody z drzewa Madroño, którego nazwa brzmi nieco podobnie jak Madryt są czerwone jak truskawki i równie ponoć słodkie. Drzewo nazywane jest czasem truskawkowym, czasem poziomkowym. Owoce są bardziej okrągłe, ale o charakterystycznej skórce zbliżonej do truskawki.  Tak czy inaczej - 20 tonowa rzeźba niedźwiadka uosabia symbol Madrytu. Rzeźbę niedźwiadka można zobaczyć na placu Puerta del Sol. W tle: reklama Tio Pepe - jedna z najbardziej znanych marek Sherry.

[ więcej o placach Madrytu > ]

Arena Las Ventas - arena dla corridy

Arena Las Ventas - arena dla corridy

Arena Las Ventas to największa w Hiszpanii arena do corridy. Wykonana z czerwonej cegły w stylu, który łączy wpływy arabskie z chrześcijańskimi posiada wewnętrzny okrąg o średnicy 60 metrów. Na widowni może zasiadać około 25 tys. ludzi, a ceny biletów zależne są od sektora i wynoszą od około 10 do ponad 100 euro. Sezon walk byków zaczyna się w marcu, a kończy się w grudniu.

Palacio de Comunicaciones

Palacio de Comunicaciones

Palacio de Comunicaciones należy do najbardziej znanych budynków przy Plaza de Cibeles. Budynek został otwarty w 1919 roku jako siedziba usług pocztowych i telegraficznych. Pałac posiada charakterystyczny biały kolor ponieważ wykonany jest z kamienia Novelda uzyskiwanego z pobliskiego Alicante. Specyfiką projektu było zespolenie wizji całości  i skupienia na detalu - od fasady, aż po system oświetlenia czy wentylacji pomieszczeń.

Od 2007 roku znajduje się tu siedziba władz miejskich i burmistrza.

Fuente de Cibeles

Fuente de Cibeles

Jeden z najważniejszych symboli Madrytu - Fuente de Cibeles czyli fontanna z frygijską boginią Kybele została zbudowana za czasów króla-burmistrza czyli Karola III. Stoi na Plaza de Cibeles - placu, któremu użyczyła nazwy. Wokół fontanny, na placu świętują kibice Realu Madryt po każdym wygranym meczu.

Katedra Almudena

Katedra Almudena

Utrzymana w stylu neoklasycystycznym Almudena jest jedyną katedra Madrytu. Choć prace były planowane już kilka wieków temu to katedrę w pełni ukończono w 1993 roku. W tym roku była też poświęcona przez papieża Jana Pawła II, którego pomnik możemy oglądać nieopodal. W swym stylu nawiązuje do pobliskiego Palacio Real i tworzy z nim urbanistyczną całość.

Puente de Segovia

Puente de Segovia - najstarszy most Madrytu

Najstarszy most w Madrycie Puente de Segovia powstał w XVI w. i zastąpił drewnianą konstrukcję, która stała w tym miejscu. Architektem mostu był Juan de Herrera i jego zadaniem było stworzenie po pierwsze imponującego mostu - po drugie zaś na tyle trwałego by przetrwał okres silnego naporu wody, który następował w okresie topienia śniegu w pobliskich górach Guadarrama, gdzie zaczyna się źródło rzeki Manzanares.

W tle za mostem widoczna jest kopuła katedry Almudena.

Telefónica - Gran Vía 28

Telefónica - Gran Vía 28

Pierwszy "drapacz chmur" inspirowany budowlami Nowego Jorku.

Casa Longoria - Dom rodziny Longoria

Dom rodziny Longoria

Niedaleko Plaza de las Salesas Reales, w pobliżu Muzeum Romantyzmu znajduje się Casa Longoria - budynek o charakterystycznej fasadzie odzwierciedlającej wpływ katalońskiego modernizmu. Zbudowany w 1902 roku przez architekta José Grases Riera nawiązuje do poszukiwań największego hiszpańskiego architekta tamtego okresu - Antonio Gaudiego. Budynek jest obecnie siedzibą Stowarzyszenia Pisarzy.

Park Retiro

Park Retiro w Madrycie

Park Retiro stanowią dawne ogrody królewskie udostępnione w części mieszkańcom za czasów króla-burmistrza Karola III. Jednak półkolistą amfiladę nad stawem zdobi konny pomnik Alfonsa XII. Ten olbrzymi obszar Parkowy leży nieopodal Muzeum Prado oraz prestiżowej Via Grande.

Palacio de Cristal

Palacio de Cristal w Madrycie

Znajdujący się w Parku Retiro Palacio de Cristal czyli Kryształowy Pałac został wybudowany w 1887 roku, a jego przeznaczeniem było chronić tropikalne rośliny z Filipin. Konstrukcja jest metalowa, całość wypełniona szkłem. Projektantem był Ricardo Velazquez Bosco – twórca m.in. budynku Ministerstwa Rolnictwa w Madrycie czy Pałacu Velazqueza, który także można podziwiać w Parku Retiro.

Pałac popadł w późniejszych latach w ruinę, ale w 1975 roku przywrócono mu pierwotny wygląd. Pałac należy do Muzeum Królowej Zofii i pełni rolę miejsca licznych wystaw sztuki nowoczesnej.

Świątynia Debod

Świątynia Debod

W pobliżu pałacu królewskiego w Madrycie, w Parque del Oeste mamy niezwykły zabytek pochodzący z czasów starożytnego Egiptu. Świątynia Debod pierwotnie została zbudowana na południe od Asuanu,  blisko pierwszej katarakty na Nilu i była jedną z budowli tworzących wielkie centrum religijne poświęcone bogini Izydzie. W trakcie budowy tamy Asuańskiej na Nilu, ratując cenne zabytki, UNESCO stworzyło międzynarodowe siły w skład, których weszła i Hiszpania. W podzięce za prace nad świątynią Abu Simbel rząd Egiptu podarował Hiszpanii świątynię Debod.

Dziś w jej wnętrzu możemy oglądać makietę ośrodka religijnego przy, którym stała świątynia i kilka innych zabytków pochodzących z Egiptu.

Muralla Árabe - Mury arabskie

Mury Arabskie w Madrcie

Muralla Árabe, czyli fragment murów arabskich z IX w. który można oglądać na tyłach katedry Almudena, w Parque del Emir Mohamed I.