Kanały w Kopenhadze



Kopenhaga - miasto wśród wody

Choć do układu Wenecji czy chociażby Amsterdamu trochę brakuje stolicy Danii to bez wątpienia można zauważyć ścisły związek miasta z wodą. I to nie w charakterze ekonomicznym rzecz jasna - bo sam wybór lokalizacji opierał się na jego strategicznym położeniu, ile w kontekście spędzania czasu wolnego. Ulubionymi bowiem przez mieszkańców Kopenhagi i przejezdnych miejscami są te właśnie, które przecinają kanały.

Wśród nich na czoło wysuwa się Nyhavn (Nowy Port) zwany najdłuższym barem Europy - sztuczny kanał wykopany przez szwedzkich jeńców w XVII wieku, a który całe lata pełnił funkcję portu dla mniejszych jednostek pływających. Z czasem, gdy zaczęto budować coraz większe jednostki morskie znaczenie portu i tym samym wybudowanych wokół domów zaczęło podupadać, ale prawdziwą odnowę przyniosły lata 60-te XX wieku gdy zaczęto ten teren rewitalizować. Wówczas też pojawiły się kolorowe fasady domów - tak charakterystyczne dla setek widokówek i zdjęć z Kopenhagi, a wokół odnowionych kamienic na powrót zaczęły wyrastać bary i restauracje. Co charakterystyczne dla tego miejsca to współgranie oferty kulinarnej czy alkoholowej pubów z pełną wolnością degustacji własnych potraw i napoi (również wyskokowych) dosłownie o kilka metrów od stolików. Niezmierzony tłum od rana po noc przesiaduje na drewnianych konstrukcjach stanowiących elementy portu rozmawiając, słuchając okolicznych grajków i rozkoszując się widokami. W okresach chłodniejszych stałym elementem wyposażenia pubów są ciepłe pledy, które udostępniane są klientom by jak najdłużej mogli się cieszyć otwartą przestrzenią.

Innym miejscem związanym z wodą, a wokół, którego koncentruje się życie towarzyskie Kopenhagi są kanały wysepki Christianshavn , którą powołał do życia król Chrystian IV. Jego decyzją bowiem w XVII wieku założono tu kompleks portowo-handlowy, który z czasem przekształcił się w jedną z dzielnic mieszkalnych. Na niektórych większych jednostkach otworzono bary i restauracje, a na setkach prywatnych jachtów można zobaczyć odpoczywających i bawiących się właścicieli. Podobnie jak w Nyhavn również na drewnianych konstrukcjach portu przesiadują w pogodne dni młodzi i starsi do późnych nocnych godzin.

Otoczona kanałem wyspa Slotsholmen to niejako kolebka Kopenhagi. Na niej to biskup miasta Roskilde postanowił wznieść twierdzę, która miała bronić powstałej tu osady, a także interesów państwa duńskiego nad cieśniną Sund. Tu przez wieki znajdował się Pałac Królewski, biblioteka i wiele innych budowli o pierwszorzędnym znaczeniu dla Kopenhagi. Dziś możemy podziwiać odbudowaną w 1925 roku siedzibę królewską Christiansborg, dawny Królewski Browar, Bibliotekę Królewską i Kościół Zamkowy oraz budynek dawnej giełdy, która przez wiele lat była symbolem nowoczesnej i silnej gospodarki Kopenhagi.

Zdjęcia Kopenhagi © Jarosław Fiderek