Slotsholmen


Slotsholmen - Wyspa Zamkowa - to kolebka Kopenhagi. Na niej to w 1160 roku biskup miasta Roskilde postanowił wznieść twierdzę, która miała bronić powstałej tu osady, a także interesów państwa duńskiego nad cieśniną Sund. Tu przez wieki znajdował się Zamek Królewski, biblioteka i wiele innych budowli o pierwszorzędnym dla Kopenhagi znaczeniu . Dziś, na wyspie otoczonej kanałem, po którym pływają statki pełne turystów możemy podziwiać odbudowaną w 1925 roku siedzibę królewską Christiansborg, dawny Królewski Browar, Starą i nową Bibliotekę Królewską, Kościół Zamkowy czy budynek giełdy, który przez wiele lat był symbolem nowoczesnej i silnej gospodarki Kopenhagi.

Slotsholmen - Kopenhaga: Dania

Na podstawie GoogleMaps


Christiansborg

Kopenhaga - Christiansborg


Prapoczątki rezydencji królewskich w tym miejscu dała twierdza wzniesiona na polecenie biskupa Absalona. Blisko półtora wieku później została ona doszczętnie rozebrana przez sojusz państw Hanzy, który widział w rozwijającej się Kopenhadze zagrożenie dla własnych interesów. Na miejscu twierdzy Eryk Pomorski zbudował w XV wieku swój zamek. W 1731 roku na polecenie króla Chrystiana VI zamek został rozebrany, a na jego miejscu postawiono okazałą, barokową budowlę.

Gdy w 1794 roku w wielkim pożarze Kopenhagi spłonęła siedziba królewska król Chrystian VII zdecydował się odkupić od duńskich wielmożów pałace w Amalienborg i zamieszkał w nich wraz ze swoją rodziną. Na początku XIX wieku podjęto trud odbudowy pałacu. Jednak za wyjątkiem króla Fryderyka VII pozostali monarchowie żyli i urzędowali w Amalienborg. Pod koniec XIX wieku kolejny pożar strawił Christiansborg, a prace nad budową kolejnego pałacu zostały zakończone w 1928 roku. Zespól pałacowy, który możemy dziś oglądać powstał według projektu Thorvalda Jorgensena. Rodzina królewska nie wróciła już do Christiansborg dlatego też pałac stał się siedzibą duńskiego rządu, parlamentu,  Ministerstwa Finansów jak i Sądu Najwyższego.

Królewski Browar

Kopenhaga - budynek dawnego browaru


Budynek browaru powstał na początku XVII w. za czasów króla Chrystiana IV. Początkowo spełniał funkcje obronne zaś po przesunięciu linii obrony na umocnienia Christianshavn jego znaczenie militarne zmalało. Wówczas zmieniono jego funkcję i rozpoczęto w nim produkcję piwa. W połowie XVIII wieku budynek spłonął i mimo odbudowy zdecydowano się kontynuować produkcję piwa już poza granicami wysepki Slotsholmen. W ostatnich latach budynek został wyremontowany.

Biblioteka Królewska

Biblioteka Królewska w Kopenhadze


Kopenhaska Biblioteka Królewska ze swoimi zbiorami liczącymi ponad 21 mln. wolumenów należy do największych w Europie. Pierwszą bibliotekę zawdzięczają Duńczycy królowi Fryderykowi III. Na początku XX w. roku zdecydowano się na przebudowę części obszaru Slotsholmen i dawną przystań króla Chrystiana IV zasypano by na jej miejscu postawić ceglany budynek biblioteki, do którego przeniesiono królewskie zbiory. W 1999 roku rozbudowano pomieszczenia biblioteczne o nowoczesny budynek zwany Czarnym Diamentem. Zbiory biblioteki zawierają m.in. rękopisy Karen Blixen (Pożegnanie z Afryką), Hansa Christiana Andersena oraz filozofa Sorena Kierkegaarda.

Kościół Zamkowy

Królewska kaplica niedaleko Christiansborg. Kopenhaga


Autorem pierwszego Kościoła Zamkowego był królewski architekt Nicolai Eigtved znany z założeń urbanistycznych i projektu pałaców Amalienborg. Jednak kościół doszczętnie spłonął wraz z królewskim pałacem Christiansborg w 1794 roku. Autorem klasycystycznego kościoła, który możemy podziwiać po dziś dzień był zafascynowany antykiem Christian Frederik Hansen. Kościół w znacznej mierze ocalał w pożarze, który wybuchł w 1884 roku i który strawił pałac królewski. We wnętrzu kościoła możemy podziwiać chrzcielnicę i kazalnicę wykonane z porfiru, a których autorem był także Hansen.

BØRSEN - Kopenhaska Giełda

Stotsholmen - Kopenhaga - giełda kopenhaska


Budynek dawnej giełdy jest jednym z najpiękniejszych przykładów niderlandzkiego manieryzmu. Zwieńczony charakterystyczną iglicą, którą tworzą cztery skręcone z sobą smocze ogony stanowi jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kopenhagi.
Budynek giełdy został wybudowany w latach 1619-1625 na polecenie króla Chrystiana IV, który dostrzegał potrzebę powstania nowoczesnego centrum finansowego i handlowego. Wielokrotnie przebudowywany swoje dzisiejsze oblicze zawdzięcza pracom, które odbyły się pod koniec wieku XIX.

Aktualnie budynek należy do Duńskiej Izby Handlowej i nie jest przeznaczony do zwiedzania.

Muzeum Thordvaldsena

Muzeum Thordlvsldsensa


Zbiórkę pieniędzy na muzeum znanego duńskiego rzeźbiarza Bertela Thordvaldsena - autora m.in pomnika Kopernika w Warszawie - rozpoczęto jeszcze za jego życia - co świadczy o uznaniu jakim się już wówczas cieszył. Muzeum otwarto w 1848 roku, a jego wnętrza zawierają przede wszystkim modele rzeźb, z których robiono późniejsze odlewy. Thordvaldsen wraz z Włochem - Antonio Canovą uchodzą za czołowych twórców epoki klasycyzmu.

Muzeum zamknięte jest w poniedziałki. Koszt wejścia to ok. 40 Koron, a dla osób do 18 roku życia wstęp jest bezpłatny.