Zabytki Kopenhagi

Krótka impresja z Kopenhagi. Autor: 24stolice/Jarosław Fiderek




Nyhavn - Nowy Port

Kopenhaga - Nyhavn; Nowy Port


Wśród najbardziej charakterystycznych miejsc Kopenhagi na czoło wysuwa się Nyhavn (Nowy Port) zwany najdłuższym barem Europy. Jest to sztuczny kanał wykopany przez szwedzkich jeńców w XVII wieku, który całe lata pełnił funkcję portu. Z czasem, gdy zaczęto budować coraz większe jednostki morskie znaczenie Nyhavn zaczęło podupadać. Prawdziwą odnowę przyniosły lata 60-te XX wieku gdy zaczęto tereny wokół portu rewitalizować. Wówczas to pojawiły się kolorowe fasady domów - tak charakterystyczne dla setek widokówek i zdjęć z Kopenhagi, a wokół odnowionych kamienic zaczęły wyrastać bary i restauracje. Niezmierzony tłum od rana po noc przesiaduje w pubach i na drewnianych konstrukcjach stanowiących elementy portu rozmawiając, jedząc, pijąc, słuchając przejezdnych muzyków i rozkoszując się widokami.

Pałace Amalienborg

Amalenborg i jego pałace

Plan nowej dzielnicy Frederiksstadten oparto na monumentalnym centrum, które stanowił plac w kształcie ośmiokąta oraz przylegające do niego cztery pałace o neoklasycystycznych fasadach. Powstały wówczas: pałac Moltkego, Brockdorffa, Levetzaua i Schacka. Jednak gdy w 1794 roku doszczętnie spłonęła dotychczasowa siedziba królewska - pałac Christiansborg - król Chrystian VII odkupił kompleks pałacowy by zamieszkać w nim wraz z rodziną królewską i dworem. Mimo odbudowy dawnej siedziby w 1925 roku dynastia królewska pozostała w Amalienborg i po dziś dzień jeden z pałaców zamieszkuje królowa Małgorzata II wraz z mężem.

Kościół Marmurowy - Marmorkirken

Kopenhaga. Kościół Marmurowy


Na końcu ulicy Frederiksgade wychodzącej z placu Amaleinborg znajduje się inne dzieło królewskiego architekta Nicolai Eigtveda - Kościół Marmurowy. Olbrzymia kopuła świątyni - największa w całej Skandynawii - widoczna jest z wielu miejsc Kopenhagi górując nad starą zabudową.

W 1749 roku król Fryderyk V wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła, ale z powodu pustek w królewskim skarbcu budowę przerwano 20 lat później. Dzięki wsparciu potentata finansowego Carla Tietgena budowa ruszyła ponownie w 1876 roku. Uroczyste otwarcie kościoła nastąpiło w 1894 roku. Kopuła wzorowana jest na technicznych rozwiązaniach kopuły z bazyliki św. Piotra w Rzymie. Ze względu na obniżenie kosztów norweski marmur zastąpiono w późniejszym czasie wapieniem.

Rosenborg - letni pałac królewski

Kopenhaga. Rosenborg - pałac letni


Pałac Rosenborg powstał z inicjatywy wielkiego budowniczego Kopenhagi - króla Chrystiana IV. Budowany był etapami w latach 1606-1634 i miał zastąpić królowi dotychczasową przestarzałą siedzibę - pochodzący z połowy XIV wieku zamek Christiansborg. Pałac Rosenborg stanowi piękny przykład niderlandzkiego manieryzmu. Otoczony fosą i ogrodami stanowił przeciwieństwo ponurego Christiansborg i władza królewska zamieszkiwała w nim z małymi przerwami aż do początku wieku XIX.

Dziś - w zabytkowych wnętrzach znajduje się muzeum poświęcone historii, kulturze i monarchii duńskiej.

Kościół Holmen

Kościół Holmen


Na dzisiejszym wizerunku kościoła Holmen związanego od zawsze z rodziną królewską i duńską flotą odcisnęły swój ślad różnorodne zdarzenia z przeszłości. Kościół został zbudowany niedaleko miejsca gdzie rybacy wyładowywali swoje łodzie, a handlarze posiadali swoje stragany. Holmen od którego kościół wziął nazwę było wówczas wyspą, którą z czasem zamieniono w półwysep. Za czasów Chrystiana III - w 1612 roku - przebudowano istniejącą tu kuźnię kotwic na kościół. Kolejna przebudowa miała miejsce za czasów Chrystiana IV, a to co dziś możemy podziwiać to efekt zmian, które zaszły w 1872 roku. We wnętrzu na uwagę zasługują wyrzeźbione z drewna wspaniałe organy i ambona.

W 1967 roku to tutaj odbył się ślub królowej Małgorzaty II z księciem Henrykiem.

Carlsberg Glypotek

Glypotek - muzeum w Kopenhadze


Muzeum Carlsberg Glypotek powstało z inicjatywy Carla Jacobsena - syna założyciela browaru Carlsberg. Składa się z trzech ekspozycji: pierwsza obejmuje zbiory sztuki starożytnej, drugą stanowi znakomita kolekcja dzieł rzeżby pothordvaldenowskiej, a trzecia obejmuje wiele cennych obrazów reprezentujących impresjonizm i postimpresjonizm w osobach: Renoira, Moneta, Degasa, Toulouse-Lautreca, Cezanne'a,van Gogha czy Gauguina.

Dawna twierdza wojskowa - Kastellet

Wiatrak w dawnej twierdzy wojskowej Kasstlet


Twierdza Kastellet została wzniesiona za czasów króla Chrystiana IV i była rozbudowana przez kolejnych władców. Kilkukrotnie pełniła swą rolę broniąc Kopenhagi przed obcymi wojskami. Dziś otwarta jest dla zwiedzających, a z racji swego położenia stanowi również atrakcyjny teren rekreacyjny dla mieszkańców Kopenhagi. Na jej terenie można zobaczyć domy mieszkalne dla żołnierzy i dowódców, wojskowy kościół, a także wiatrak, który stanowił w pewnej mierze o samowystarczalności twierdzy. Na terenie Kastellet powstał również kompleks upamiętniający Duńczyków, którzy zginęli w II wojnie światowej.

Kopenhaska syrenka

Kopenhaska Syrenka


Rzeźba Małej Syrenki nawiązująca do bajki Christiana Andersena została podarowana miastu przez Carla Jacobsena - syna założyciel browaru Carlsberg. Autorem rzeźby był Edward Eriksen. Rzeźbę odsłonięto w 1913 roku.

Christianshavn - widok z kościoła Zbawiciela

Christianshavn - widok z kościoła Zbawiciela


Swoje powstanie Christianshavn zawdzięcza inicjatywie króla Chrystiana IV by na oddzielonej fosą części wyspy Amager założyć portowo-handlową dzielnicę. Od strony wschodniej dzielnicę zamyka nowoczesny jak na owe czasy bastion obronny. Ta część Kopenhagi nazywana jest, może nieco na wyrost "Małym Amsterdamem" ze względu na znaczną ilość kanałów, które przecinają wyspę.

Na wyspie znajduje się też miasteczko Christiania, które powstało w latach 70-tych gdy na opuszczonych przez armię terenach zaczęli zamieszkiwać hippisi. Ta poniekąd niezależna struktura funkcjonuje po dziś dzień aczkolwiek przez całe dziesięciolecia radni miejscy uzyskali spore ustępstwa na rzecz miasta od zamieszkujących Chrystianię komun.

Vor Frelsers Kirke - kosciół Św. Zbawiciela

Wieża kościoła Vor Frelsers Kirke

Kościół Zbawiciela - VOR FRELSERS KIRKE  - to najbardziej znana budowla dzielnicy Christianshavn. Zbudowany w latach 1682-1696 kościół stanowi znakomity przykład niderlandzkiego baroku.  Jedną z atrakcji dla turystów jest możliwość wejścia na dobudowaną w połowie XVIII w 99-metrową wieżę. Część wspinaczki odbywa się wewnątrz wieży, a część po zwężających się spiralnych schodach na zewnątrz. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych Kopenhagi. Koszt biletu uprawniającego do wejścia: około 70 Koron.

Nowa Opera

Kopenhaga. Nowa Opera


Opera powstała w 2005 roku i została zaprojektowana w pracowni Henniga Larsena. Jej wychodzący na ponad 30 metrów przed szklaną fasadę dach zdumiewa i zachwyca. Piękna, wieczorna iluminacja odbija się w wodach kanału dodając miejscu szczególnego uroku. Całość kosztów budowli (około 335 mln Euro) została pokryta przez jednego z najbogatszych Duńczyków - A.P. Møllera, właściciela firmy Mærsk.