Strøget

Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Pomysł na miejską strefę zarezerwowaną wyłącznie dla pieszych pojawił się w Kopenhadze w latach 60-tych gdy uległ znacznemu nasileniu ruch samochodowy. Deptak rozciąga się od Placu Nytorv do Placu Ratuszowego. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych i popularnych miejsc Kopenhagi. Stało się też wzorem do naśladowania przez wiele innych miast, które za przykładem Kopenhagi wprowadziły deptaki w swój system miejski. Z czasem wykluczono z ruchu kolejny odcinek ulicy i tak powstał deptak zwany Købmagergade, który prowadzi od Placu Højbro z pomnikiem Biskupa Absalona po Okrągłą Wieżę.

Kopenhaga - Stroget


[A] - Plac Nytorv     [B] - Plac Amagertorv     [C] - Plac Ratuszowy                                    Na podstawie GoogleMaps


Duński Teatr Królewski

Duński Teatr Królewski

Królewski Teatr Duński znajduje się na największym placu Kopenhagi - Kongens Nytorv. Został wybudowany w 1874 roku. Jego tradycje sięgają 1784 roku kiedy to powstał pierwszy teatr początkowo służąc dworowi królewskiemu, a następnie miastu. Teatr na 1600 miejsc prezentuje w swych wnętrzach Operę, Królewski Balet Duński i koncerty muzyki klasycznej.

Teatr jest pod kontrolą duńskiego Ministerstwa Kultury, którego celem jest zapewnienie możliwości inscenizacji wybitnych spektakli.

Plac Amagertorv

Plac Amagertorv w Kopenhadze

Ulica Østergade stanowiąca jedną z części deptaku Strøget dochodzi do placu Amagertorv i krzyżuje się tu z innym deptakiem - Købmagergade. Nazwa placu pochodzi z okresu średniowiecza gdy odbywał się tu handel rybami, a sprzedającymi byli głównie mieszkańcy wyspy Amager. Z czasem znaczenie placu zaczęło wzrastać i w późniejszych wiekach odbywały się tu ważne imprezy miejskie. Pod koniec wieku XIX ostatecznie zaprzestano tu ulicznego handlu. Dziś jest to najbardziej prestiżowy odcinek deptaku, przy którym mieszczą się ekskluzywne sklepy.

Fontanna Bocianów

Fontanna z bocianami. Kopenhaga

Na środku placu Amagertorv znajduje się pochodząca z końca XIX wieku Fontanna Bocianów. Stanowi ona jedno z ulubionych miejsc towarzyskich spotkań. Fontanna była formą prezentu jaką otrzymał przyszły król Fryderyk VIII od księżnej Luizy z okazji ich ślubu w 1894 roku.

Dom pod numerem 6

Stroget - Royal Copenhagen

Pod numerem 6 znajduje się wybudowany w 1616 r. wspaniały budynek w stylu holenderskiego renesansu. To jedna z najstarszych kamienic, która ocalała w wielkim pożarze z 1795 roku. Na parterze mieści się ekskluzywny sklep Royal Copenhagen oferujący porcelanę pochodzącą z Królewskiej Manufaktury.

Ratusz

Ratusz w Kopenhadze

Wybudowany w 1903 roku ratusz ze swoją liczącą 106 metrów wieżą uchodzi za jedną z najwyższych budowli Danii. Charakterystycznym elementem fasady jest pozłacana figura biskupa Absalona przedstawionego w duchownych szatach. Budynek ratusza został zaprojektowany przez Martina Nyropa i swym stylem nawiązuje do renesansu włoskiego.

Obok ratusza znajduje się pomnik Hansa Christiana Andersena.

Fontanna Smocza

Fontanna Smocza na Placu Ratuszowym w Kopenhadze

Stojąca niedaleko ratusza Smocza Fontanna początkowo miała stanąć przy Placu Amagertorv. Została zaprojektowana pod koniec XIX wieku, ale jej formę zmieniano z czasem. W 1923 roku dodano bowiem rzeźbę byka, który pokonuje smoka. Wielkie smoki - stanowiące wcześniej elementy fontanny stanowią dziś balustradę przy budynku ratusza. W związku z przebudową ulicy Vestre Boulevard i przemianowaniu jej na HC Andersens Boulevard fontannę przesunięto o 25 metrów.