Købmagergade

Købmagergade

Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Kolejny deptak Kopenhagi - Købmagergade

Købmagergade to drugi obok Strøget deptak Kopenhagi. Prowadzi od Placu Højbro z pomnikiem Biskupa Absalona, przecina Strøget przy Placu Amagertorv i ciągnie się aż za Okrągłą Wieżę - jedną z bardziej znanych kopenhaskich budowli.

Deptak


[A] - Plac Højbro     [B] - Okrągła Wieża                                                                                Na podstawie GoogleMaps


Pomnik biskupa Absalona

Pomnik biskupa Absalona


Konny posąg biskupa Absalona odsłonięto w 1901 roku w 700 rocznicę śmierci założyciela Kopenhagi. Pomnik przedstawia biskupa jako wojownika - co zgodne jest z historycznym przekazem. Skierowany jest ku Wyspie Zamkowej - Slotsholmen, na której to biskup nakazał postawić twierdzę. Autorem rzeźby był Villelm Bissen - autor m.in. stojącego przed Christiansborgiem posągu Fryderyka VII.

Okrągła wieża w Kopenhadze

Okrągła wieża w Kopenhadze


Okrągła wieża - RUNDETÅRN - to kolejna budowla wzniesiona z inicjatywy króla Chrystiana IV. Charakterystycznym elementem wieży jest spiralna konstrukcja pozbawionego schodów podjazdu, który wiedzie na samą górę. Stało się tak prawdopodobnie z tego powodu, iż ma szczycie wieży przez całe wieki znajdowało się obserwatorium astronomiczne i taka konstrukcja usprawniała przewóz ciężkiego sprzętu służącego obserwacji nieba. Przy 36 metrach wysokości wieża ma aż 16 metrów szerokości.

Mniej więcej w połowie drogi znajduje się wejście do galerii sztuki, która została utworzona w miejsce dawnej biblioteki uniwersyteckiej. Pomieszczenia galerii znajdują się nad nawą kościoła Trójcy Świętej, do którego Okrągła Wieża została dobudowana.