Fiumicino i Ciampino

Lotnisko w Rzymie: Fiumicino i Ciampino


Fiumicino i Ciampino to dwa lotniska, którymi można dotrzeć do Rzymu. Pierwsze z nich - im. Leonarda da Vici obsługuje głównie loty ze stolic europejskich oraz połączenia poza unijne. Leży w odległości około 35 km od centrum miasta, składa się z trzech terminali i jest jednym z najbardziej obleganych portów lotniczych we Włoszech.
Drugie i znacznie mniejsze lotnisko przyjmuje połączenia tanich przewoźników i połączenia czarterowe. Jest położone około 15 km od centrum i składa się z czterech terminali.

Widok Rzymu z samolotu

Fiumicino - Rzym

Bezpośrednie połączenie lotniska z miastem zapewniają pociągi kursujące średnio co 30 minut. Mamy do wyboru droższe, ale szybsze połączenie pociągiem Leonardo mające swą stację końcową na Roma Termini i połączenie pociągiem osobowym zatrzymującym się na kilku stacjach pośrednich takich jak Trastevere - Ostiense - Tuscolana - Tiburtina, ale omijające stację główną Termini.

Autobus Sitbus-Shuttle do stacji Roma Termini ma swój przystanek na lotnisku przy placu parkingowym przed wyjściem z Terminalu 3. Czas jazdy to około 50 minut, jednak często znacznie wydłuża się ze względu na olbrzymie korki na trasie.

Ciampino - Rzym

Od głównego wyjścia z lotniska odjeżdżają autobusy podmiejskie ATRAL i CORTAL, dowożące pasażerów do pierwszej stacji metra Anagnina. Stamtąd już można zaplanować dalszą podróż wedle układu stacji rzymskiego metra.

Można również dojechać bezpośrednio autobusem do stacji kolejowej Ciampino lub inną linią autobusową do stacji Roma Termini znajdującej się praktycznie w centrum komunikacyjnym Rzymu.  Przy stacji Roma Termini krzyżują się linie metra A i B, tak więc można stamtąd planować drogę w nawet najodleglejsze zakątki Rzymu.

Do centrum można dotrzeć także autobusem Terravision, który ma przystanek na lotnisku na placu przed wyjściem z dworca i dojeżdżają do dworca Roma Termini. Czas jazdy uzależniony jest od korków na drodze i waha się od 30 min. do 1 godz.