Kościoły i Bazyliki

Kościoły i Bazyliki Rzymu

Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Bazylika Św. Piotra - Watykan

Bazylika Św. Piotra 

Tradycja chrześcijańska mówi, że w miejscu gdzie stoi dziś bazylika Św Piotra ukrzyżowano Św. Piotra i tu też znajduje się jego grób. Z inicjatywy Konstantyna Wielkiego w 324 r. zbudowano bazylikę, która stała się miejscem pielgrzymek stając się jednym z najważniejszych kościołów dla chrześcijan. W XVI w. rozebrano grożącą zawaleniem się bazylikę i na jej miejscu postanowiono wybudować nowy kościół. Zadanie to powierzono Bramantemu, a po jego śmierci wśród licznej rzeszy architektów można wymienić Rafaela, Michała Anioła czy Giacomo dell Portę.

Bazylika Św. Jana na Lateranie

Bazylika Św. Jana na Lateranie 

Bazylika poświęcona jest dwóm Janom - Janowi Chrzcicielowi i Janowi Ewangeliście. Powstała na początku IV w. na terenie służącym wcześniej jako koszary rzymskich legionistów. Zniszczona po trzęsieniu ziemi, odbudowana i wielokrotnie przebudowana.Obecny kształ fasady pochodzi dopiero z XVIII wieku i jest projektu Allesandra Galilei.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore 

Wnętrza bazyliki olśniewają dekoracjami z czasów bizantyjskich i należą do jednych z najlepiej zachowanych z tego okresu. Położona na wzgórzu eskwilińskim wraz z bazylikami Św. Piotra, Św. Jana na Lateranie oraz św. Pawła za Murami należy do bazylik papieskich. Nad fasadą, której projekt pochodzi z XVIII w. góruje romańska wieża o wysokości ponad 70 m.

Kościoły Santa Maria in Montesanto i Santa Maria dei Miracoli

Kościoły przy Piazza de Popolo 

Zaprojektowane przez Carlo Rainaldiego w XVII w. bardzo podobne, choć nie identyczne kościoły: Santa Maria in Montesanto oraz Santa Maria dei Miracoli przy Piazza Popolo.

Panteon

Pantheon w Rzymie 

Panteon pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Zbudowany za czasów cesarza Hadriana na początku VII wieku został zamieniony na kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników, co uchroniło go przed niechybnym zburzeniem jako pozostałość pogańskich czasów. Przez wiele set lat był budowlą o największej średnicy kopuły na świecie.

Il Gesu

Kościół Il Gesu


Zaprojektowany przez Giacomo dell Porta kościół Jezusa stanowi powielany w całej Europie wzór dla kościołów barokowych. To macierzysty kościół zakonu Jezuitów w Rzymie i jest przejawem rodzącej się kontrreformacji, która pragnęła oddziaływać na wiernych również poprzez bogactwo form i dekoracyjność.

Basilica di Santa Maria in Trastevere

Basilica di Santa Maria in Trastevere


Fasada, fontanna przed wejściem i niezwykłe mozaiki we wnętrzu. Jeden z najstarszych kościołów w Rzymie znajdujący się na Zatybrzu. We wnętrzu znajdują się wspaniałe mozaiki.

Basilica di Santa Maria in Trastevere - mozaiki