Fontanny w Rzymie

PIAZZA NAVONA
Autor: Jarosław Fiderek 

fiderek.eu - studio graficzne: znaki firmowe, foldery, grafika, reklama, fotografia
alamakota.pl - fotografia - pejzaże, portrety, fashion, studio, plener, eventy, reportaże, zdjęcia produktowe etc.

Piazza Navona

Fontanna Czterech Rzek - Fontana dei Quattro Fiumi
Fontanna Neptuna i Fontanna z postacią Maura

Na samym środku Placu Navona stoi jedna z bardziej znanych fontann - Fontanna Czterech Rzek. Powstała  na zlecenie papieża Inocentego X, a wykonał ją Gianlorenzo Bernini w połowie XVII w. Cztery rzeki wyrażone  symbolicznie w rzeźbiarskich formach to Dunaj, Nil, Ganges i Rio de la Plata. Obelisk, który współtworzy  fontannę stał wcześniej przy via Appia i został wkomponowany przez artystę.
Poza fontanną Czterech Rzek na Piazza Navona są jeszcze dwie fontanny - fontanna z postacią Maura  projektu Berniniego i fontanna Neptuna. Swój pełny kształt fontanna uzyskały dopiero pod koniec XIX gdyż  wtedy właśnie do grupy nimf morskich Giacomo della Porty dodano postać Neptuna.

Na zdjęciu na pierwszym planie - fontanna Neptuna - w tle fontanna Czterech Rzek - niestety wówczas w remoncie.

PIAZZA SPAIN
Piazza Spain

Fontanna z łódką - Fontana della Barcaccia

U stóp Hiszpańskich Schodów mamy niepozorną fontannę, której twórcami byli Pietro Bernini i jego syn Gianlorenzo, Fontanna powstała by upamiętnić powódź z 1598 r. i ma formę częściowo zatopionej łodzi,  przez której burty przelewa się woda. Powstała na zamówienie papieża Urbana VIII w czasie gdy nie było  jeszcze słynny schodów. Pojawiły się dopiero 100 lat później i dopełniły urbanistycznie całość.

PIAZZA DI TREVI
Piazza di Trevi

Fontanna di Trevi

Nazwa fontanny wiąże się z imieniem dziewczyny, która miała znaleźć źródło wody w tym miejscu już w  czasach starożytnych. Monumentalna i nietypowa forma fontanny nawiązuje do fasady budynku. Skromne  rozmiary placu potęgują efekt olbrzymiej kompozycji.
Centralną część stanowi Neptun na rydwanie i dwa trytony prowadzące konie. Symbolicznie całość odnosi  się do dwóch stanów morza - nieprzyjaznego, pełnego wysokich fal - którą ukazuje narowisty koń i morza  spokojnego zawartego w rzeźbie konia uległego trytonowi. Woda tryskająca ze wszech stron wpada do  wielkiego zbiornika, który jest symbolem morza.
Papieski konkurs na fontannę wygrał projekt Niccolo Salviego. Prace trwały ponad 40 lat, a sam twórca nie  dożył ich końca.
Od 1960 roku fontanna stała się jednym z rozpoznawalnych na całym świecie symboli Rzymu budując swą  sławę poprzez scenę kąpieli Anity Ekberg w filmie Federico Felliniego - Słodkie Życie.

PIAZZA BARBERINI
Piazza Barberini

Fontanna z Trytonem - Fontana del Tritone

Na Piazza Barberini znajduje się najbardziej ekspresyjna fontanna projektu Berniniego - Fontana del  Tritone. Tryton, syn Neptuna -  spija wodę z wielkiej czary sam siedząc w wielkiej muszli podtrzymywanej  przez ogony delfinów. W całość formy wkomponowane są symbole papieskie i herb rodu Barberinich  albowiem fontanna powstała na zlecenie papieża Urbana VIII pochodzącego z tego właśnie rodu. Fontanna  miała przyozdobić miejski plac przy którym stał pałac tego wielkiego, włoskiego rodu.

PIAZZA DELLA ROTONDA
Piazza della Rotonda

Fontanna przy Panteonie

Fontana del Pantheon z 1575 roku zaprojektowana przez Giacomo della Porta i zbudowana przez Leonardo Sormaniego, znajduje się przed Panteonem na Piazza della Rotonda.

PIAZZA DELLA REPUBBLICA
Piazza della Repubblica

Fontana delle Naiadi

Fontanna z nimfami z 1900 roku swego czasu budziła olbrzymie kontrowersje ze względu na nagie postacie. Znajduje się w pobliżu Piazza della Repubblica.

PIAZZA DEL POPOLO
Piazza del Popolo

Fontana del Nettuno

Fontanna Neptuna to monumentalne dzieło Giovanni Ceccariniego. Fontanna znajduje się na Piazza del Popolo. Została zbudowana w latach 1822/23 na końcu nowo wybudowanego wodociągu Acqua Vergine Nuovo. Fontanna ukazuje Neptuna z jego trójzębem w towarzystwie dwóch Trytonów, poniżej olbrzymia muszla wypełniona wodą.